Dołącz do czytelników
Brak wyników

RAPORT

12 kwietnia 2022

NR 2 (Marzec 2022)

Jak dobre opony wpływają na biznes?
Opłacalna inwestycja

0 181

Opony stosowane w transporcie drogowym stanowią do 5% wydatków firmy, ale mają wpływ na 40% wszystkich kosztów operacyjnych. Od ich jakości przy zakupie, fachowego serwisu przy montażu oraz prawidłowej eksploatacji zależą efektywność biznesowa oraz bezpieczeństwo kierowców i pojazdów.

Europejskie drogi przemierza każdego dnia kilka milionów aut ciężarowych i autobusów. Z danych organizacji Transport & Environment (T&E) wynika, że średnio każda z nich pokonuje 130 tys. km rocznie. Znaczący udział w tych przebiegach mają polscy kierowcy z rodzimych firm transportowych. Analizy Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) wskazują, że Polska od lat dzierży tytuł europejskiego lidera pod względem zarejestrowanych samochodów ciężarowych i dostawczych o DMC powyżej 3,5 t. Mamy ich niemal 1,2 mln sztuk, co oznacza, że co szósty taki pojazd ma polską rejestrację. Tuż za nami są Niemcy (1 010 742 sztuk) oraz Włochy (946 393 sztuk).

POLECAMY

Profesjonalna flota wymaga jakości

Tak potężny park samochodowy potrzebuje dobrej jakości opon, które zniosą trudy setek tysięcy kilometrów eksploatacji w zmiennych warunkach pogodowych. Jednocześnie te nowoczesne opony renomowanych producentów są inwestycją, która zmniejsza zużycie paliwa i wydłuża czas eksploatacji.
– Opona jest jedynym punktem styku z nawierzchnią, który odpowiada za trakcję. Ta zależność nabiera szczególnego znaczenia w przypadku pojazdów wielkotonażowych, które wykorzystują nawet do 30% energii zgromadzonej w paliwie na pokonanie oporów toczenia. Tylko ogumienie renomowanych producentów pozwala na zaoszczędzenie nawet 2 l paliwa na 100 km, co przekłada się na oszczędność w postaci 5000 l rocznie na jednym zestawie – wylicza Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy