Dynamika rozwoju będzie zachowana. Jakie trendy zdominują rynek budowy powierzchni logistycznych w najbliższych miesiącach?

PROGNOZY

Po raz pierwszy w historii magazyny stały się najbardziej poszukiwanym produktem inwestycyjnym – twierdzą zgodnie analitycy, deweloperzy i inwestorzy z tego rynku. To najkrótsze podsumowanie roku 2020 potwierdzają liczby: popyt sięgnął 5,24 mln m², zasoby powierzchni wyniosły 20,68 mln m², do użytku oddano 2 mln m², w budowie jest kolejnych 2 mln m², a 70% rynku stanowiły nowe umowy i ekspansje.

Dla porównania w 2019 r. popyt na powierzchnię magazynową sięgnął 3,75 mln m², zasoby powierzchni zwiększyły się o 2,8 mln m², osiągając łącznie 18,7 mln m², a w budowie było 1,9 mln m². W ciągu minionego roku nie zmienił się układ Wielkiej Piątki, czyli nadal największe zasoby powierzchni znajdują się w strefie Warszawy (24%), Górnego Śląska, Polski Centralnej, Poznania i Wrocławia – łącznie 55%. Obszarami rozwojowymi pozostały natomiast Kraków, Trójmiasto, Wschód (Białystok /Rzeszów/Lublin), Toruń/Bydgoszcz, Szczecin, i Opole, gdzie znajduje się niemal 20% ogółu zasobów, co stanowi ponad 4,1 mln m² powierzchni.
Największe projekty zrealizowane to A2 Warsaw Park firmy Panattoni w Grodzisku (103 700 m²), Hillwood Wrocław Wschód II (63 900 m²), kolejny etap Elite Mszczonów Logistic Park/d. P3 Mszczonów (58 500 m²), Panattoni Park Ruda Śląska II (56 000 m²), Hillwood Oleśnica (53 000 m²), oraz 7R Park Gdańsk II (51 800 m²). 
 


Michał Samborski
Head of Development Panattoni

Wydarzenia związane z kryzysem COVID-19 istotnie wpłynęły na kondycję rynku powierzchni magazynowych w Polsce i to zdecydowanie na plus. W 2020 r. podpisaliśmy umowy najmu na ponad 2,1 mln m² powierzchni – aż ponad 62%, czyli 800 tys. m², więcej niż rok wcześniej. Branża magazynowa najlepiej zareagowała na sytuację związaną z pandemią. Największym wyzwaniem było sprostanie oczekiwaniom i potrzebom najemców, a więc zabezpieczenie odpowiedniej ilości powierzchni i gruntów w możliwie jak najkrótszym czasie. Polska znajduje się w czołówce najaktywniejszych rynków magazynowych w Europie wraz z Niemcami i Wielką Brytanią i notuje bardzo dobre wyniki – w 2020 r. popyt na magazyny osiągnął rekordowy poziom blisko 5 mln m², a blisko 70% (3,45 mln) stanowiły nowe umowy i ekspansje. 
Trzeba pamiętać, że w 2020 r. nastąpił gwałtowny wzrost wolumenu i wartości handlu elektronicznego – ludzie zostali zmuszeni do pozostania w domu i pozbawieni możliwości robienia zakupów w sklepach tradycyjnych. Przyspieszony rozwój branży e-commerce i strategii sprzedaży wielokanałowej, a także przenoszenie części produkcji bliżej konsumenta miały wpływ na tak duży popyt na powierzchnie przemysłowe i to się nie zmieni, dlatego z dużym optymizmem patrzymy również na ten rok.


Pod względem inwestycyjnym magazyny stały się klasą aktywów, która odnotowała ponad 200-...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy