Dołącz do czytelników
Brak wyników

RAPORT

5 sierpnia 2021

NR 4 (Lipiec 2021)

Dopasowane pod trendy. Nowe formaty magazynowe dyktowane przez rynek

0 278

Zmiany zachowań konsumentów wymuszają na firmach handlowych konieczność dostosowania się do nowych trendów i reorganizację dotychczasowych łańcuchów dostaw. Na rynku pojawiają się nowe formaty magazynów, których popularność rośnie na całym świecie. Jaka przyszłość czeka branżę logistyczną?

Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w tempie dwucyfrowym od wielu lat. Silny popyt spotyka się z rosnącą podażą, rocznie przybywa ponad 2 mln m² nowoczesnych powierzchni magazynowych budowanych przez doświadczonych deweloperów, i obecnie nie wpływa to znacząco na wysokość stawek najmu. Nie zmieniła tego także sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19. W 2021 r. nadal obserwujemy rekordowe ilości powierzchni magazynowej oddawanej do użytku. Jest to wynik zmian na rynku, które epidemia tylko pogłębiła. 

POLECAMY

Zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw

Podjęte w wyniku rozprzestrzeniającej się epidemii COVID-19 decyzje administracyjne w wielu krajach, w tym w Polsce, spowodowały, że dotychczasowe przepływy towarowe uległy zakłóceniom. Ze względu na ograniczenia w transporcie, a także w produkcji, w 2020 r. podaż niektórych towarów nie była wystarczająca, aby zaspokoić istniejący popyt. Chiny, które stały się fabryką świata i przez lata zbudowały na tym swoją potęgę, niejednokrotnie okazały się jedynym źródłem zaopatrzenia dla wielu firm. Dotychczasowe myślenie o logistyce w kategorii minimalizacji kosztów zapasów w zaistniałej, nowej sytuacji, okazało się zgubne. By móc zaspokoić potrzeby konsumentów, firmy handlowe musiały zbudować większe zapasy produktów na swoich rynkach zbytu, co wpłynęło na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe obsługujące poszczególne kraje-lokalizacje. 

Rewolucja w handlu detalicznym

Obserwowany od lat rozwój e-commerce w ostatnim roku znacząco przyspieszył i niemal podwoił swoje tempo wzrostu. Wprowadzone restrykcje uniemożliwiające prowadzenie handlu tradycyjnego, pomogły części konsumentom przełamać dystans do robienia zakupów online w ogóle, lub do zakupów przez internet niektórych kategorii produktów.
Dotychczasowe bariery w rozwoju handlu online – m.in. konieczność doliczenia do zakupów kosztów dostawy czy czas oczekiwania na przesyłkę – będą musiały zostać szybko przezwyciężone. Ograniczenia te są szczególnie istotne przy zakupach świeżych artykułów spożywczych z dostawą do domu. Dużym wyzwaniem stają się dostawy tego samego dnia. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów, coraz częściej deweloperzy decydują się na realizację mniejszych magazynów miejskich, które pozwalają operatorom logistycznym być bliżej ich klientów końcowych i szybciej realizować zamówienia.
 


Grzegorz Gałka
prezes zarządu FM Solutions

Dywersyfikacja magazynowa w Polsce przybiera na sile, a na rynku pojawiają się już nie tylko duże magazyny typu „big box”, ale także te mniejsze. Szczególną popularnością cieszą się magazyny SBU (ang. Small Business Units), które składają się z małych modułów, dają dużą elastyczność i pełnią często funkcję logistyki „ostatniej mili”. Popyt na takie obiekty wzrasta m.in. w branży handlowej i kurierskiej. Coraz częściej takie powierzchnie to nie tylko magazyny, ale także nowoczesne powierzchnie biurowe klasy A, a nawet powierzchnie wystawiennicze czy sprzedażowe. Mamy więc do czynienia z połączeniem wielu funkcji w jednym obiekcie, co bezpośrednio przekłada się również na poszerzenie zakresu obowiązków facility managera. Nowoczesny magazyn to także wiele nowych technologii, często zautomatyzowanych. Dodać należy też, że w takich nowopowstałych obiektach standardem stają się ekologiczne technologie, o k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy