Dopasowane pod trendy. Nowe formaty magazynowe dyktowane przez rynek

RAPORT

Zmiany zachowań konsumentów wymuszają na firmach handlowych konieczność dostosowania się do nowych trendów i reorganizację dotychczasowych łańcuchów dostaw. Na rynku pojawiają się nowe formaty magazynów, których popularność rośnie na całym świecie. Jaka przyszłość czeka branżę logistyczną?

Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w tempie dwucyfrowym od wielu lat. Silny popyt spotyka się z rosnącą podażą, rocznie przybywa ponad 2 mln m² nowoczesnych powierzchni magazynowych budowanych przez doświadczonych deweloperów, i obecnie nie wpływa to znacząco na wysokość stawek najmu. Nie zmieniła tego także sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19. W 2021 r. nadal obserwujemy rekordowe ilości powierzchni magazynowej oddawanej do użytku. Jest to wynik zmian na rynku, które epidemia tylko pogłębiła. 

Zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw

Podjęte w wyniku rozprzestrzeniającej się epidemii COVID-19 decyzje administracyjne w wielu krajach, w tym w Polsce, spowodowały, że dotychczasowe przepływy towarowe uległy zakłóceniom. Ze względu na ograniczenia w transporcie, a także w produkcji, w 2020 r. podaż niektórych towarów nie była wystarczająca, aby zaspokoić istniejący popyt. Chiny, które stały się fabryką świata i przez lata zbudowa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy