Autor: Bartek Tulejko

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dopasowane pod trendy. Nowe formaty magazynowe dyktowane przez rynek

Zmiany zachowań konsumentów wymuszają na firmach handlowych konieczność dostosowania się do nowych trendów i reorganizację dotychczasowych łańcuchów dostaw. Na rynku pojawiają się nowe formaty magazynów, których popularność rośnie na całym świecie. Jaka przyszłość czeka branżę logistyczną?

Czytaj więcej

Czy w Wielkiej Brytanii będą jedli holenderskie pomidory? Brexit – odchodzenie od globalizacji?

Brexit powszechnie postrzegany jest jako ruch w kierunku przeciwnym zwiększaniu globalizacji. Nie jest to jedyne wydarzenie, które świadczy o pojawieniu się tendencji i ruchów, które globalizacji są przeciwne. Innym poważnym zagrożeniem jest zwiększanie barier celnych w handlu pomiędzy Chinami a USA (wzrosły od początku 2018 r. ze średnio kilku do około 25%). WTO ostrzega, że wzrost w obrotach handlu zagranicznego w ujęciu światowym za 2019 r. będzie znacząco niższy niż prognozowany i nie przekroczy 1,2%. Warto wspomnieć, że od początku 2012 r. wymiana handlowa na świecie wzrosła o 25%.

Czytaj więcej

Z oceanu na ląd. Strategiczne wybory globalnych firm logistycznych w obliczu wojny handlowej Chin i USA

Żyjemy w ciekawych czasach. Globalne kierunki przepływów towarowych, ukształtowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat, będą na naszych oczach ulegać modyfikacji. Podstawowe znaczenie ma polityka USA i Chin, które weszły w fazę otwartej wojny celnej. Przeorientowanie polityki USA na zasadzie naczyń połączonych może wpłynąć na sytuację rynku logistycznego w naszej części świata. Niemcy, których gospodarka ukierunkowana na eksport, w dużej jego części do Chin, będą raczej w opozycji do USA. Polska, ze względu na swoje położenie i infrastrukturę, jest istotnym elementem systemu dystrybucji towarów w Europie Centralnej.
 

Czytaj więcej