Z oceanu na ląd. Strategiczne wybory globalnych firm logistycznych w obliczu wojny handlowej Chin i USA

ZARZĄDZANIE

Żyjemy w ciekawych czasach. Globalne kierunki przepływów towarowych, ukształtowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat, będą na naszych oczach ulegać modyfikacji. Podstawowe znaczenie ma polityka USA i Chin, które weszły w fazę otwartej wojny celnej. Przeorientowanie polityki USA na zasadzie naczyń połączonych może wpłynąć na sytuację rynku logistycznego w naszej części świata. Niemcy, których gospodarka ukierunkowana na eksport, w dużej jego części do Chin, będą raczej w opozycji do USA. Polska, ze względu na swoje położenie i infrastrukturę, jest istotnym elementem systemu dystrybucji towarów w Europie Centralnej.
 

Rosnąca w siłę gospodarka Chin, oparta na eksporcie produktów przemysłowych, zaczęła zagrażać pozycji USA jako jedynego, globalnego hegemona, którą osiągnęły po upadku Związku Radzieckiego.

Mierzona nominalnym GDP wartość gospodarki Chin plasuje je na drugim miejscu po gospodarce USA (20-proc. udział w globalnym produkcie), ale już w przypadku, gdy GDP skorygowane jest o wskaźnik PPP (wartości nabywczej) Chiny wysuwają się na pozycję lidera. Kolejna na liście Japonia ma GDP czterokrotnie mniejsze niż USA czy Chiny.

USA było i jest strażnikiem światowego ładu i wolnego handlu. Oceany jako global...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy