Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

3 marca 2020

NR 6 (Listopad 2019)

Czy w Wielkiej Brytanii będą jedli holenderskie pomidory? Brexit – odchodzenie od globalizacji?

0 444

Brexit powszechnie postrzegany jest jako ruch w kierunku przeciwnym zwiększaniu globalizacji. Nie jest to jedyne wydarzenie, które świadczy o pojawieniu się tendencji i ruchów, które globalizacji są przeciwne. Innym poważnym zagrożeniem jest zwiększanie barier celnych w handlu pomiędzy Chinami a USA (wzrosły od początku 2018 r. ze średnio kilku do około 25%). WTO ostrzega, że wzrost w obrotach handlu zagranicznego w ujęciu światowym za 2019 r. będzie znacząco niższy niż prognozowany i nie przekroczy 1,2%. Warto wspomnieć, że od początku 2012 r. wymiana handlowa na świecie wzrosła o 25%.

Jednak w cyklicznym badaniu stopnia globalizacji świata prowadzonym przez DHL (Global Connectedness Index) wykazano, że jej poziom wzrósł do poziomu rekordowego i nieprzerwanie rośnie od 2007 r. 

POLECAMY

Z drugiej strony, świat, według tego raportu, nie jest do tego stopnia globalną wioską, jaką większości z nas się wydaje. Tylko jedna czwarta globalnej produkcji jest eksportowana za granicę, a udział minut międzynarodowych połączeń telefonicznych (także tych przez internet) wynosi tylko 7%. Nawet wśród globalnych korporacji z listy Fortune Global 500 sprzedaż krajowa wciąż dominuje nad międzynarodową. 

Czego obawiają się Brytyjczycy w związku z brexitem?

W dramatycznym tonie BBC ostrzega mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, że w związku z brexitem może zabraknąć świeżych warzyw. Brzmi to dość zabawnie, choć faktycznie 28% żywności sprzedawanej w Wielkiej Brytanii pochodzi z UE. Jednak jeśli wzrost cen warzyw i owoców lub konieczność posiadania paszportu ma stanowić największe zagrożenie, to nrexit przestaje się wydawać taki straszny. 

Niemcy w 2018 r. sprzedały Wielkiej Brytanii towary za ok. 100 mld USD, to ponad 6% całego niemieckiego eksportu i pozostają drugim co do ważności – po USA – partnerem dla Wielkiej Brytanii. Nie będą chciały ryzykować swobody wymiany towarowej, by nie stracić ważnego rynku (dla porównania Polska to ponad 5% niemieckiej sprzedaży za granicę). – Ostatnia rzecz, jakiej chceliby Niemcy, to wojna handlowa z Wielką Brytanią – powiedział David Hannan, zwolennik wyjścia z UE i członek PE.

Bartosz Najman
wiceprezes Inelo i OCRK
Brytyjczycy wiedzą, że chcą recesji ze struktur unijnych, ale wydaje się, że nie wiedzą, jak zakończyć długotrwały związek z UE. Rozwody nie są ani łatwym, ani przyjemnym procesem, co w ostatnim czasie jest mocno widoczne w relacjach na linii Londyn – Bruksela. Priorytetem dla obu stron jest utrzymanie płynności wymiany towarowej i usług pomiędzy Wielką Brytanią a państwami członkowskimi Wspólnoty. Najnowsza edycja World Economic Outlook wskazuje wzrost gospodarki Wielkiej Brytanii na poziomie 1,2% w 2019 r. – to spadek o 0,2% w stosunku do roku poprzedniego. Prognozy są bezpieczne na najbliższy czas. Wszystko może się jednak zmienić, gdyż brexit zaburzy istniejący układ handlowy, a także politykę eksportową krajów UE na teren Zjednoczonego Królestwa. Co więcej, najbardziej uderzy w branżę rolno-spożywczą.

Zwolennicy brexitu argumentują od dawna, że np. Szwajcaria nie jest w UE, a jest uczestnikiem strefy wolnego handlu z gospodarką, która zajmuje czołowe miejsce na świecie pod względem otw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy