Czy w Wielkiej Brytanii będą jedli holenderskie pomidory? Brexit – odchodzenie od globalizacji?

ZARZĄDZANIE

Brexit powszechnie postrzegany jest jako ruch w kierunku przeciwnym zwiększaniu globalizacji. Nie jest to jedyne wydarzenie, które świadczy o pojawieniu się tendencji i ruchów, które globalizacji są przeciwne. Innym poważnym zagrożeniem jest zwiększanie barier celnych w handlu pomiędzy Chinami a USA (wzrosły od początku 2018 r. ze średnio kilku do około 25%). WTO ostrzega, że wzrost w obrotach handlu zagranicznego w ujęciu światowym za 2019 r. będzie znacząco niższy niż prognozowany i nie przekroczy 1,2%. Warto wspomnieć, że od początku 2012 r. wymiana handlowa na świecie wzrosła o 25%.

Jednak w cyklicznym badaniu stopnia globalizacji świata prowadzonym przez DHL (Global Connectedness Index) wykazano, że jej poziom wzrósł do poziomu rekordowego i nieprzerwanie rośnie od 2007 r. 

Z drugiej strony, świat, według tego raportu, nie jest do tego stopnia globalną wioską, jaką większości z nas się wydaje. Tylko jedna czwarta globalnej produkcji jest eksportowana za granicę, a udział minut międzynarodowych połączeń telefonicznych (także tych przez internet) wynosi tylko 7%. Nawet wśród globalnych korporacji z listy Fortune Global 500 sprzedaż krajowa wciąż dominuje nad międzynarodową. 

Czego obawiają się Brytyjczycy w związku z brexitem?

W dramatycznym tonie BBC ostrzega mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, że w związku z brexitem...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy