Cyfryzacja transportu. Telematyka jutra

RAPORT

Najnowsze technologie, cyfryzacja w transporcie oraz telematyka jutra – to wiodące tematy ankiety przeprowadzonej wśród firm z branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej przez magazyn „Logistyka a Jakość” we współpracy z Webfleet Solutions. Jak wynika z badania, blisko połowa ankietowanych korzysta już z systemów telematycznych lub dostrzega istotny wzrost ich znaczenia. Dzieje się tak za sprawą postępującej digitalizacji procesów, elektryfikacji flot, a także chęci poprawy bezpieczeństwa pracy kierowców.

Z raportu wynika, że stosowanie rozwiązań telematycznych pozytywnie wpływa na obniżenie kosztów w firmie. Służy również poprawie efektywności, a przez to konkurencyjności przedsiębiorstw. Warto zauważyć również, że telematyka – która obecnie oferuje zdecydowanie więcej niż tylko śledzenie pozycji pojazdów i przewożonych przez nich ładunków przy pomocy GPS – zwiększa też bezpieczeństwo kierowców, prowadzonych przez nich pojazdów i transportowanych ładunków. Wykorzystanie sztucznej inteligencji i zaawansowanych systemów ostrzegania ułatwia korektę ryzykownych zachowań i pozwala na doskonalenie stylu jazdy kierowców. Reasumując, telematyka to inwestycja w optymalizację zarządzania flotą oraz w jej przyszłość, tym bardziej, że pozwala ona także na płynne włączanie i eksploatację samochodów elektrycznych.
Część ankietowanych, na szczęście niewielka, nie rozumie kluczowego znaczenia tego typu rozwiązań dla rozwoju branży transportowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być m.in. brak szczegółowej wiedzy na temat korzyści wynikających z użytkowania systemów telematycznych. 
 


Kim są badani?

Badanie zostało przeprowadzone wśród 49 firm transportowych. W większości były to przedsiębiorstwa dysponujące flotami samochodów osobowych, które stanowiły 43,9% badanych. 30,6% firm eksploatuje floty aut ciężarowych, a 24,5% auta dostawcze. To głównie małe podmioty, użytkujące floty do 10 (ponad 38%) i do 50 pojazdów (ponad 32% badanych). 
 


Choć wśród ankietowanych dominują głównie mali przewoźnicy, to zdecydowana większość z nich pragnie nowoczesności. Ponad 32% ankietowany...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy