Dołącz do czytelników
Brak wyników

PRODUKTY

20 października 2022

NR 5 (Wrzesień 2022)

Ciepły posiłek dostępny od ręki - Posiłki w pracy

0 144

Jedzenie w pracy jest przygotowywane i spożywane w pośpiechu, a tylko 50% pracowników ma czas i możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w miejscu zatrudnienia. Jak i co będą jeść pracownicy w przyszłości? O tym mówi raport przygotowany przez infuture.institute na zlecenie SmartLunch.

Pracownicy chcą, aby posiłek w pracy był przygotowany i dostarczony szybko – jedno kliknięcie i obiad gotowy. Ale już jego zjedzenie powinno odbywać się w większym spokoju. Kultura nanosekundy wpływa na funkcjonowanie pracowników zarówno prywatnie, jak i w miejscach pracy – wynika z raportu „Food. Factories. Fluidity. Żywienie w fabrykach. Scenariusze przyszłości 2030” przygotowanego przez infuture.institute.

POLECAMY

 

Fot. Mateusz Tałpasz, Ceo SmartLunch

 

Co pracownik je w pracy?

Z danych ilościowych przeprowadzonych na potrzeby wspomnianego raportu wynika, że młodzi (poniżej 24. roku życia) pracownicy przemysłu wyraźnie odstają od ogółu pracowników deklarujących, że jedzenie do pracy przynoszą z domu (79%). 

44% najmłodszych pracowników kupuje gotowe posiłki, a tylko 4% je obiady w kantynie pracowniczej lub stołówce. W tej grupie widoczna jest również wyraźna nadreprezentacja, jeżeli chodzi o kupowanie przekąsek z automatu – aż 12% jej członków deklaruje, że stamtąd pochodzą ich posiłki jedzone w pracy. 

Szybkość przygotowania

To ostatnie wskazanie wiązać można z kulturą nanosekundy, w której funkcjonują osoby z pokolenia Z i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy