Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ceny w najlepszych lokalizacjach wzrosną. Okiem ekspertów

BAZA WIEDZY | 14 marca 2020 | NR 1
138

Jakie niepokojące sygnały, które istotnie wpłyną na koszty budowy, utrzymania bądź zarządzania powierzchnią magazynową, z perspektywy użytkowników płyną z rynku? Czy stawki czynszu za najem powierzchni magazynowych i koszty budowy nowych obiektów przemysłowych pójdą w górę? Pytamy ekspertów.

Czynsze poszły w górę

Na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych czynsze poszły w górę. Zdecydowana większość deweloperów podniosła już stawki czynszu. Co więcej, trend wzrostowy może się utrzymać i niewykluczone, że należy spodziewać się kolejnych korekt w górę. 

POLECAMY

Na koniec 2018 r. czynsze bazowe wahały się od 2,7 euro do 4,2 euro za metr kwadratowy na miesiąc w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, sięgając 5,35 euro za metr kwadratowy na miesiąc w mniejszych modułach zlokalizowanych na terenie Warszawy. Pomimo wzrostu stawek czynszu w dalszym ciągu koszt najmu nowoczesnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce jest konkurencyjny wobec państw Europy Zachodniej. Między innymi dzięki temu nasz kraj nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza firm działających na rynku niemieckim.

Wzrost czynszów to efekt m.in. wyższych kosztów budowy, które w ostatnim czasie poszły w górę, nawet o ok. 30-40%. Cały rynek mocno odczuwa również skutki coraz trudniejszego dostępu do pracowników, zarówno tych budowlanych, jak i personelu magazynowego i produkcyjnego oraz kadry administracyjnej. To wszystko wpływa na koszty budowy, ale i wydatki związane z utrzymaniem już istniejących budynków, które jest coraz droższe. Na koszty eksploatacyjne w tej chwili olbrzymi wpływ może mieć ostateczna cena energii elektrycznej. Z nią aktualnie związanych jest wiele znaków zapytania, które utrudniają budżetowanie kosztów utrzymania nieruchomości i wpływają na większą ostrożność firm, zwłaszcza produkcyjnych, w planowaniu potencjalnej ekspansji.

Bardzo dobra koniunktura na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych przekłada się na niski poziom pustostanów. Oznacza to, że firmy powinny teraz dużo wcześniej rozpoczynać proces poszukiwania nowej powierzchni, gdyż w znaczącej większości przypadków będą wybierać jedynie z obiektów, które dopiero będą budowane. Dodatkowo odczuwalny jest obecnie wydłużony okres oczekiwania na materiały budowlane, co przekłada się na czas budowy i również przemawia za wcześniejszym rozpoczynaniem procesu poszukiwania powierzchni.

Wojciech Zoń, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych Savills Polska

Problem ze znalezieniem generalnego wykonawcy

Myślę, że największy wzrost kosztów budowlanych rynek ma za sobą, ale nadal należy spodziewać się wzrostu kosztów rzędu 5-7% rok do roku. Największych wzrostów należy spodziewać się w kosztach osobowych. Zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne, a zmiana przepisów dla pracowników z Ukrainy, którzy t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy