Dołącz do czytelników
Brak wyników

Automatyzacja nie jest oczywistością. W jakim stopniu zautomatyzowane są systemy przepływu materiałów w przedsiębiorstwach średniej wielkości za zachodnią granicą?

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA LOGISTYKI | 4 czerwca 2020 | NR 3
0 359

Nawet jedna na pięć firm produkcyjnych średniej wielkości w Niemczech nie osiąga stopnia automatyzacji przekraczającego 75% w wewnętrznym przepływie materiałów, ale użytkownicy końcowi przywiązują szczególną wagę do prostych i solidnych systemów transportu palet. To dwa wnioski z badania, które firma Interroll przeprowadziła wśród niemieckich firm.

Automatyka i robotyka to kluczowe sektory zwiększające konkurencyjność, jakość i zrównoważony rozwój produkcji przemysłowej. Wewnętrzny przepływ materiałów odgrywa tu kluczową rolę, jeśli chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału produkcyjnego. Dotyczy to nie tylko dostaw materiałów do linii montażowych lub robotów, ale też zapewnienia najbardziej płynnego połączenia obszarów magazynowych i kompletacyjnych z towarami przychodzącymi i wychodzącymi. Większość dużych firm uznała to wyzwanie. Ale jak wygląda rzeczywista sytuacja z automatyzacją w średnich firmach?

POLECAMY

Stopień automatyzacji

Średni stopień automatyzacji wewnętrznego transportu materiałów w badanych firmach wynosi tylko 53%. Nawet jedna na pięć badanych firm (19%) nie osiąga poziomu automatyzacji powyżej 75%. Prawie jedna na dziesięć firm (9%) bardzo niechętnie inwestuje w te procesy i zapewnia poziom automatyzacji poniżej 25%. W przypadku procesów obsługi odnosi się to nawet do co piątej firmy. Ta sytuacja sugeruje, że istnieje zapotrzebowanie na odpowiedni sprzęt. 
Co ciekawe, badanie potwierdza również tę sytuację w zakresie podatności procesów magazynowych na...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy