Dołącz do czytelników
Brak wyników

3/4 firm bez dobrych warunków współpracy z przewoźnikami. Raport z badania „Wyzwania logistyki 2019 – efektywniejsza współpraca z przewoźnikami”

BAZA WIEDZY | 17 marca 2020 | NR 3
0 331

Załadowcy muszą mierzyć się nie tylko z wysokimi kosztami transportu, ale także szeregiem trudności związanych z jego organizacją. Jak wynika z badania „Wyzwania logistyki 2019 – efektywniejsza współpraca z przewoźnikami”, przeprowadzonego przez Transporeon Group i ICAN Research, tłok przy rampach, problemy ze znalezieniem najlepszych przewoźników, długotrwałe negocjacje warunków współpracy oraz czasochłonna korespondencja – to obecnie największe bolączki kierowników działów logistyki. Z pomocą przychodzą inteligentne systemy do zarządzania transportem, które pozwalają zoptymalizować procesy w całym łańcuchu dostaw. Posiada je już ponad połowa ankietowanych firm, a prawie co piąta zadeklarowała, że planuje je wdrożyć.

Na polskim rynku transportu drogowego utrzymuje się silna pozycja przewoźników, którzy ustalają stawki i warunki współpracy. Ta niekorzystna dla załadowców sytuacja skłania ich do podejmowania działań mających na celu optymalizację kosztów transportu – takie plany ma aż 79% firm badanych przez Transporeon Group i ICAN Research. 44% chce dokonać przeglądu i wymiany części przewoźników, 42% postawić na automatyzację działu logistycznego, a 12% negocjować stawki za transport.

POLECAMY

W poszukiwaniu najlepszego przewoźnika

Dla wielu przedsiębiorców współpraca z przewoźnikami stanowi kluczowe wyzwanie. Co piąty badany przyznaje, że poszukiwanie odpowiednich firm transportowych zajmuje zbyt dużo czasu. Pracownicy działów logistyki podejmują 2-3 próby kontaktu z przewoźnikami (53%) lub ponad 4 (24% odpowiedzi), zanim znajdą najlepsze rozwiązanie. Największy odsetek badanych (36%) zadeklarował, że taki proces trwa nawet dobę. Prawie co trzeci respondent przeznacza na to do 4 godzin, a tylko 23% jest w stanie zrealizować zadanie w ciągu godziny.

Uciążliwe negocjacje

Trudne i długotrwałe negocjacje warunków współpracy to kolejna bolączka logistyków – 11% badanych uważa je za największe wyzwanie, a ponad 1/3 przyznaje, że stanowią one dla nich poważny problem.

Okazuje się również, że 3/4 firm nie wypracowało sobie dobrych warunków współpracy z przewoźnikami. Co więcej, 37% ma zastrzeżenia do jakości ich usług, a 22% respondentów narzeka na brak przejrzystości w zakresie ustalania stawek za przewozy. 

 

Czasochłonna komunikacja

Kolejnym wyzwaniem dla załadowców jest komunikowanie się z przewoźnikami, które według co dziesiątego ankietowanego zajmuje zbyt dużo czasu. Z przeprowadzonych rozmów wynika, 
że ponad połowa (52%) przedsiębiorstw monitoruje przewozy bezpośrednio poprzez kontakt z firmą transportową, a tylko mniej niż co trzecia firma (29%) korzysta w tym celu z modułów logistycznych.

Wąskie gardło

Według badania Transporeon Group i ICAN Research największą bolączkę dla załadowców stanowią jednak zatłoczone strefy rozładunkowo-załadunkowe w magazynach – wskazało tak ponad 
1/3 respondentów. Głównym wyzwaniem jest dla nich efektywne planowanie zasobów ludzkich potrzebnych do pracy przy rampie. 

To także problem dla przewoźników, którzy niejednokrotnie narzekają na długi c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy