Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zawsze uwielbiałem wyzwania. Rozmowa z Hendrikiem Venterem, CEO DHL Supply Chain MLEMEA

BAZA WIEDZY | 5 marca 2020 | NR 1
0 344

O rozwoju zawodowym i podejmowaniu się wymagających zadań, nowej strategii firmy i odpowiedzialności logistyki za ochronę środowiska naturalnego z Hendrikiem Venterem, CEO DHL Supply Chain MLEMEA (Europa kontynentalna, Bliski Wschód i Afryka), rozmawia Magdalena Libiszewska.
 

Ostatnich kilka lat spędził Pan w Polsce. Jakie zmiany na pierwszy rzut oka uważa Pan za istotne dla rozwoju efektywnej logistyki?

POLECAMY

Spędziłem w Polsce blisko siedem lat, obserwując, jak zmieniał się region Europy Środkowo-Wschodniej. Widziałem zmieniający się krajobraz. Jeśli spojrzysz na inwestycje, na rozwój nieruchomości, to jest fenomenalne, w jaki sposób rozwinął się ten region. Widać ogromną liczbę inwestycji, które miały miejsce w obszarze deweloperskim. Zdecydowanie poprawiła się infrastruktura drogowa, zwłaszcza wokół miast. Rozwój infrastruktury drogowej, nowe inwestycje mają ogromny wpływ na rozwój sektora logistycznego.

Czy zmieniło się podejście polskich klientów do zarządzania logistyką?

Wielu klientów, których mamy w Polsce, to duże, globalne i międzynarodowe firmy. Obsługujemy również największych polskich graczy mających swoją siedzibę w Polsce. Bez względu na kapitał i pochodzenie firmy menedżerowie logistyki przychodzą do nas z takimi samymi oczekiwaniami jak menedżerowie firm globalnych. Wymagają od nas digitalizacji, chcą skutecznych i powtarzalnych operacji. Nie widzę między nimi żadnych różnic, a my zapewniamy im ten sam standard niezależnie od tego, gdzie prowadzimy działalność.

Z końcem ubiegłego roku Pana zakres obowiązków w DHL Supply Chain rozrósł się z zarządzania regionem Europy Środkowo-Wschodniej do Europy kontynentalnej i ponadto regionów Bliski Wschód i Afryka. To ogromne wyzwanie menedżerskie. Co dzieje się w Pana głowie, kiedy Pan o tym myśli?

Przez całą swoją karierę nigdy nie bałem się trudnych, wymagających zadań i zawsze uwielbiałem wyzwania. Jestem inżynierem. Myślę, że poprzez wybór określonego rodzaju studiów, możliwość rozwiazywania skomplikowanych i złożonych zadań, nauczyłem się, jak podchodzić do wyzwań i jak radzić sobie w sytuacjach wymagających logicznego myślenia i kompleksowego podejścia. To mój sposób na życie. Stawiam sobie cele i podejmuję każde wyzwanie –  jeśli napotkany problem jest duży, rozkładam go na czynniki pierwsze i zabieram się do kolejnych. Objęcie nowego stanowiska jest dla mnie właśnie takim wyzwaniem i podjąłem się go z radością.

Zarządzanie jednym z największych klastrów DHL Supply Chain, w skład którego wchodzą Polska, Słowacja, Czechy, Węgry oraz Rosja, było wspaniałym doświadczeniem. Jestem przekonany, że dobrze przygotowało mnie do objęcia nowej pozycji. Od października zeszłego roku jestem odpowiedzialny za kraje Bliskiego Wschodu i Afryki, oddziały w 25 krajach, ponad 35 lokalizacji z ponad 665 klientami, z 35 000 pracowników. Jestem częścią tego biznesu od bardzo dawna, więc znam wszystkie wyzwania i możliwości, jakie są w danym kraju. Teraz mam okazję naprawić niektóre rzeczy, które wymagają naprawy, przyspieszyć te, które idą dobrze. Zastanawiam się, jak zwiększyć cyfryzację moich klientów. Zastanawiam się, jak sprawić, by ten region spełnił swoje obietnice dla naszych inwestorów. Myślę, w jaki sposób mam zadowolić moich klientów, bo moi zadowoleni klienci zostaną ze mną, oddadzą w nasze ręce więcej biznesu. Wspólnie odniesiemy sukces. Tak więc w mojej głowie jest teraz wiele rzeczy, które wymagają dopasowania się do tej większej skali.

Jaka jest Pana rada dla menedżerów, młodych lub stających przed takim wyzwaniem jak Pan?

Potrzebujesz pasji do tego, co robisz. Jeśli kochasz to, co robisz, zdecydowanie znajdujesz się we właściwym miejscu, masz odpowiednią motywację to będziesz dobry w tym, co robisz. To jest gwarancja sukcesu. Musisz upewnić się, że masz odpowiednią pracę i firma daje Ci możliwości rozwoju. Kiedy jest okazja, że możesz wziąć na siebie więcej, podnieś rękę i powiedz: „Podejmuję wyzwanie, spróbuję”. W ten sposób idziesz do przodu i uczysz się nowych rzeczy. Jeśli masz podejście: „Wiem, co wiem” – jesteś w tym samym miejscu i się nie rozwijasz. Jeśli sprawdzasz, co dzieje się w branży, angażujesz się w projekty, pojawiają się dwie ważne kwestie. Pierwsza – sam się uczysz i rozwijasz dzięki nowym umiejętnościom. Ale zyskujesz także rozpoznawalność w branży i firmie. Nie bój się próbować, nie bój się ponieść porażkę. Upewnij się, że pracujesz w firmie, która się Tobą opiekuje,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy