Jak kształtować pozytywną motywację wewnętrzną? Praktyczna psychologia zarządzania: delegowanie, wspieranie i egzekwowanie (cz. V)

MENEDŻER

Jednym z najczęściej zadawanych mi pytań jest sprawa motywacji i motywowania pracowników. W długofalowej perspektywie poziom motywacji stanowi jeden z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie zespołu czy organizacji.  Pytanie – dlaczego?
 

Pozwala ludziom efektywniej pracować, przekłada się na ich kreatywność i zwiększa wytrwałość w dążeniu do celów. Ludzie cechujący się wysoką motywacją wewnętrzną lepiej radzą sobie z wyzwaniami, łatwiej opanowują stres i trudne sytuacje oraz z większą samodzielnością i odpowiedzialnością podchodzą do swojej pracy. I może właśnie dlatego, że mało kto kwestionuje związek motywacji z efektywność pracy, tak wielu szefów doświadcza nieraz dylematów i trudności, czując, że niewiele mogą bądź potrafią zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na motywację ludzi, z którymi pracują. Moje zdanie jest jednak takie, że jako szefowie mamy całkiem spory wpływ na motywację ludzi, co oznacza jednak, że nasze działania mają zarówno moc budowania motywacji, jak i jej osłabiania. Wybrałem w tym artykule kilka wątków, które wierzę, że pozwolą Ci zastanowić się nad tym, co może być ważne w motywowaniu ludzi. 

Całe spektrum możliwości

Najważniejszą wiedzą o naszym, szefowskim, wpływie na motywację współpracowników jest to, że praktycznie każde nasze działanie, którego się podejmujemy, a które oddziałuje na drugiego człowieka, przekłada się na jego motywację i zaangażowanie. Z jednej strony jest to pomocna myśl, bo znacząco poszerza spektrum możliwości. Z drugiej jednak jest dość wymagająca, ponieważ zwraca nam uwagę, że w rzeczywistości to od nas zależy, jak ludzie się w pracy czują i jaki mają stosunek do zadań i swoich obowiązków.

Niedawno przeprowadziliśmy ciekawe badania, które polegały na przeprowadzeniu wywiadów z ludźmi na temat ich motywacji. Zanim przejdę do wyników, chciałbym zachęcić Cię do pewnego eksperymentu. Zajmie Ci on ok. 15 minut. Jeżeli podejdziesz do niego rzetelnie, być może zyskasz dzięki niemu nowe spojrzenie na motywację. Zachęcam Cię, abyś usiadł wygodnie i odpowiedział sobie na jeden zestaw pytań, zapisując na kartce wszystko to, co odnajdziesz w swoim doświadczeniu....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy