Dołącz do czytelników
Brak wyników

RAPORT

7 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Zarobki kierowców - Stawki w górę

0 318

Polski Instytut Transportu Drogowego opublikował raport o zarobkach kierowców zawodowych w Polsce. W tym roku publikacja została również poszerzona o nowoczesne technologie wykorzystywane w transporcie drogowym. Z najnowszych badań wynika, że tylko 28,1% badanych kierowców zarabia poniżej 5000 zł netto.

Z danych GUS za 2021 r. wynika, że przeciętna pensja w przedsiębiorstwach transportowych wzrosła rok do roku o 7,3%. W transporcie i gospodarce magazynowej według GUS w 2021 r. przeciętna pensja wynosiła 5092,64 zł brutto. W najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, mediana wynagrodzenia kierowcy w porównaniu do roku 2020 wzrosła o 500 zł netto. Natomiast średnia zarobków netto jest dużo wyższa niż przeciętna według GUS. Do wynagrodzenia kierowców zaliczają się: podstawa, dieta i inne dodatki. Analiza tych wskaźników będzie kluczowa ze względu na Pakiet Mobilności, który wprowadził zmiany w naliczeniu wynagrodzeń od lutego 2022 r.

POLECAMY

Rynek pracy w transporcie drogowym

Ponad połowa (56,1%) pracodawców podkreśla, że ma problem ze znalezieniem kierowcy. Jest to trend wzrostowy, który utrzymuje się od wielu lat w branży transportowej (w porównaniu z rokiem 2018 jest to wzrost o 13,1%). 4 na 10 pracodawców twierdzi, że nie ma problemu z rotacją kiero...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy