Znajomość zagadnień z tego obszaru pozwala na podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji biznesowych, a jednocześnie na unikanie błędów charakterystycznych dla warunków ryzyka i niepewności lub chociaż na zmniejszanie ich skutków.
REKLAMA
Dokonywanie wyborów ekonomicznych
Jako prekursora nurtu ekonomii behawioralnej można uznać Adama Smitha [1759], który wykazywał świadomość awersji do strat, oceniając ją jako bardziej dotkliwą zmianę stanu posiadania na niższą względem satysfakcji doznawanej w momencie zwiększenia tego stanu.
Z kolei Simon [1955] wskazał na ograniczone możliwości przetwarzania ludzkiego umysłu, wynikające z ograniczeń czasowych i technologicznych, podkreślając brak możliwości uzyskania pełnego dostępu do wszystkich informacji, ich dokładnego przetworzenia w ograniczonym czasie, przy ograniczonych możliwościach technicznych. Algorytm podejmowania decyzji prowadzi do poszukiwania nie tyle strategii racjonalnej postępowania, co raczej do „strategii satysfakcjonowania”.
Kolejnym kamieniem milowym w pracach nad związkami pomiędzy ekonomią oraz psychologią stanowią prace Tverskiego i Kahnemana [1974], które sygnalizowały ograniczoną racjonalność podmiotów gospodarujących wynikającą z presji czasu oraz złożoności informacji. Ciekawy przykład „heurystyki reprezentatywności” to sposób postrzegania przez ludzi losowości. Według teorii proces losowy powinien wykazywać swoje charakterystyczne cechy niezależnie od swojej długości („prawo małych liczb”). Co ciekawe, seria rzutów monetą O-R-O-R-R-O (gdzie: O-orzeł, R-reszka) uznawana jest za bardziej prawdopodobną od serii O-O-O-R-R-R. W efekcie powstaje „błąd hazardzisty”, zgodnie z którym po wielokrotnym odchyleniu w jednym kierunku oczekuje się przeciwnego odchylenia, przeszacowując prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Kahneman,...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!