Transport drogowy 2022

Trendy w branży TSL

PROGNOZY

Zmiany legislacyjne, które niewątpliwie rewolucjonizują funkcjonowanie firm transportowych, pakiet mobilności, deficyty kadrowe w sektorze TSL, a jednocześnie rozwój flot i inwestowanie w nowe technologie, czy w końcu zielone rozwiązania – o tym będzie mówiła branża w 2022 r. i z tymi wyzwaniami przyjdzie jej się mierzyć. Jak te trendy wpłyną na polski sektor TSL?

Wśród wymienionych trendów największe zmiany w transporcie mogą wywołać zmiany legislacyjne związane z pakietem mobilności i polityka środowiskowa UE. 

Trend nr 1. Rozwój floty 

Polskie floty samochodowe będą się rozwijać. Według Instytutu Samar w 2021 r. zarejestrowano w Polsce 73 895 samochodów dostawczych – o 23,9% więcej w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. Instytut prognozuje, że w 2022 r. zarejestrowanych będzie ponad 73 tys. „dostawczaków”. Wzmożone zainteresowanie rejestracjami to naturalny skutek powiększania flot o pojazdy spełniające normy – w tym normy spalania i normy ekologiczne. Firmy, które obecnie świadczą usługi transportowe pojazdami do 3,5 t, również chcą dążyć do rozbudowy floty. 
Osoby zarządzające decydują się na poszerzenie parku maszyn o pojazdy powyżej 3,5 t, jest to dla nich nowa sytuacja, z którą muszą się zmierzyć. Czas pracy kierowcy, wyż...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy