To jest nieogarniona przestrzeń wyzwań. Rozmowa z dr. hab. inż. Bogusławem Śliwczyńskim, rektorem i profesorem Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu

MENEDŻER

O przygotowaniu do zawodu logistyka w pandemicznej rzeczywistości, kształceniu praktycznym i okrągłym jubileuszu uczelni z dr. hab. inż. Bogusławem Śliwczyńskim, rektorem i profesorem Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, rozmawia Magdalena Libiszewska.

Pandemia wywróciła do góry nogami system nauczania w Polsce. Szkoły musiały szybko przestawić się na naukę zdalną. Jak Pana zdaniem poradziły sobie z tym zadaniem uczelnie wyższe?

Współpracujemy z wieloma uczelniami i ośrodkami naukowymi i według mojej oceny sprawnie wdrożyliśmy platformy edukacyjne online do prowadzenia zajęć wykładowych i ćwiczeń, wideokonferencje do spotkań seminaryjnych i konsultacji, systemy e-learning i cyfrowe materiały wykładowe, cyfrowe tablice czy bazy zadań i testów. W wielu uczelniach już wcześniej byliśmy przygotowani do cyfrowych i innowacyjnych rozwiązań, współpracy online w międzynarodowych zespołach badawczych i sieciach naukowych, ograniczając tym samym kosztowne i długotrwałe delegacje. Współpracujemy także online w ramach realizacji projektów z przedsiębiorstwami, zatem nie mieliśmy problemu, aby tę wiedzę i technologie wykorzystać w bieżącej dydaktyce. 
Natomiast wyzwaniem było w krótkim czasie dopracować zdalne prowadzenie laboratoriów informatycznych i technologii cyfrowych. Systemy operacyjne, programy narzędziowe i obsługowe są często instalowane na serwerach i komputerach stacjonarnych, a musieliśmy je udostępnić wirtualnie i przenieść do instalacji chmurowych. Wyzwaniem była także organizacja sieci wirtualnych pokojów zajęć przy podziale grupy studentów na zespoły...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy