Technologie chłodzenia w mroźni

PRODUKTY

Instalacje chłodnicze to największy konsument energii elektrycznej w przemyśle spożywczym – łącznie może stanowić nawet 80% całego zużycia energii. To zarazem skomplikowany proces, a na jego prawidłowe i zoptymalizowane działanie składa się wiele czynników – jak technologia, ale także wykwalifikowany personel, bez którego nawet najbardziej zaawansowane rozwiązanie nie będzie działało właściwie. W dobie wysokich cen energii czy widma blackoutu optymalizacja instalacji chłodniczych to jedno z najważniejszych zadań przemysłu spożywczego. 

O technologiach chłodzenia rozmawiamy z Marcinem Cichońskim, kierownikiem ds. Zarządzania Nieruchomościami we Frigo Logistics.
 

Zacznijmy od początku… Jakie są aktualnie stosowane technologie chłodnicze?

W dwóch największych lokalizacjach Frigo Logistics, w Żninie oraz w Radomsku, wykorzystujemy instalacje amoniakalne. Są one oparte na sprężarkach śrubowych, wspomaganych sprężarkami tłokowymi w momentach, gdy ogólne zapotrzebowanie jest mniejsze niż wydajność wiodącej sprężarki śrubowej. amoniakalne mają wiele zalet. Są przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Wykorzystywany w nich amoniak jest substancją pochodzenia naturalnego. Jest on również stosunkowo tani. Wszelkie wycieki są łatwe do wykrycia na wczesnym etapie, co pozwala na szybką reakcję i zminimalizowanie ich skutków. Wszystkie podzespoły zamontowane w instalacji są wymienialne lub istnieje możliwość ich naprawy. 

Marcin Cichoński, kierownik ds. Zarządzania Nieruchomościami we Frigo Logistics

Amoniak brzmi więc jak substancja idealna…

Trzeba przyznać, że amoniakalne instalacje chłodnicze mają wiele zalet, ale ni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy