„Skazani” na automatyzację. Jak przyspieszyć obsługę logistyczną e-commerce zautomatyzowanymi rozwiązanymi magazynowymi?

RAPORT

Wraz z rozwojem branży e-commerce oczekiwania konsumentów rosną. Zamawianie jednym kliknięciem, dostawa na następny dzień, a w niektórych przypadkach tego samego dnia, możliwość bezpłatnego i jak najmniej kłopotliwego zwrotu towaru to wyzwania stawiane przed operatorami. To, jak oni poradzą sobie w tej rzeczywistości, buduje przywiązanie klienta do marki, umacnia pozytywny wizerunek na rynku.

W opinii specjalistów e-commerce podobnie jak cała gospodarka magazynowa „skazane” są na automatyzację, a przy szybkim rozwoju handlu elektronicznego automatyzacja będzie odgrywać coraz większą rolę. To ona pomoże nie tylko w realizacji zamówień w jak najkrótszym czasie, ale również w unikaniu pomyłek. Automatyczny transport pudełek wewnątrz stref magazynowych, końcowe pakowanie i wysyłka paczek wraz z ich posortowaniem według miejsca przeznaczenia to przykłady zastosowania rozwiązań z zakresu automatyki. Marcin Kozłowski, prezes zarządu Baumalog, podkreśla, że automatyzacja procesów magazynowych powinna być poprzedzona wnikliwą analizą potrzeb firmy. – Blokadą bywa brak specjalistów potrafiących rozsądnie poprowadzić ten proces oraz niepewność co do opłacalności inwestycji – w tym przypadku warto zwrócić się do firm mających doświadczenie i potrafiących spojrzeć na sprawę kompleksowo – tłumaczy nasz rozmówca.

Sztuka kompletacji i sortowania

Odpowiednio prowadzona kompletacja, szczególnie w sektorze e-commerce, może wydatnie podnieść jakość całego procesu dostawy towaru. PROMAG oferuje sektorowi e-handlu najczęściej wielopoziomowe systemy transportu i komisjonowania, w których ścieżki kompletacji planowane są przez indywidualne algorytmy i zarządzane przez system WMS.  
W firmie Rotom podkreślają znaczenie multipickingu, czyli jak najszybszego kompletowania zamówień. Kompletacja wielozamówieniowa polega na połączeniu wielu zamówień w jedną listę pobrania, dzięki czemu wszystkie towary mogą być pobierane w jednym przejściu przez magazyn. Pobieranie partiami zwiększa wydajność i produktywność operatora, skracając czas chodzenia i maksymalizując ilości kompletacji. Do jego przeprowadzenia niezbędne są specjalnie skonstruowane wózki z odpowiednimi pojemnikami, co maksymalnie skraca czas trwania ścieżki zbierania. Magazynier ma szansę na zgromadzenie maksymalnej ilości mniejszych produktów w jednej rundzie. Wózek do komisjonowania (600 × 400 mm) zawiera 8 pojemników Euronorm, kosz skanera i kosz do przechowywania, dzięki czemu jest narzędziem do kompletacji wielu zamówień z różnych obszarów magazynu. 
Wśród nowych narzędzi ułatwiających kompletację jest Skypicker (kompletuje z prędkością 600 sztuk na godzinę). Samobieżne transportery kontenerowe nie tylko kompletują, ale też potrafią uzupełniać stanowiska pobierając towar z półek. Wraz z automatem do kompletacji Skypicker Exotec o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy