Rola kierowców jest nie do przecenienia – są twarzą logistyki. Rozmowa z Jakubem Knauerem, menedżerem ds. transportu Jeronimo Martins Polska

MENEDŻER

O niedoborach kadrowych, nowych technologiach w transporcie, programach mentorskich przeznaczonych dla studentów logistyki i polubieniu swojej pracy – z Jakubem Knauerem, menedżerem ds. transportu Jeronimo Martins Polska, rozmawia Marta Kodym.

Biedronka posiada jedną z największych flot transportowych w Polsce i 16 centrów dystrybucyjnych. Jak firma radzi sobie w świetle niedoborów kadrowych – ogromnym problemem w pozyskaniu kierowców i całkiem sporym z pracownikami magazynowymi?

Tak, skala jest ogromna – w obszarze dystrybucji do sklepów to ponad 1100 pojazdów ciężarowych i 1300 naczep, dostarczających miesięcznie do 180 mln opakowań do sklepów i realizujących do 15 mln km. Odpowiedzią na pytanie jest to, że dzięki zaangażowaniu całego zespołu logistycznego Biedronki, w tym pracowników centrów dystrybucyjnych oraz blisko 50 partnerskich firm transportowych, utrzymujemy płynność dystrybucji do sklepów. 

Jakimi konkretnymi praktykami walczycie o nowych pracowników i utrzymanie obecnych? 

Dystrybucja do Biedronki ma swoją specyfikę. Nasza sieć logistyczna jest zregionalizowana, magazyny zlokalizowane są blisko obsługiwanych sklepów. A sklepy blisko klientów. Zapewniamy codziennie świeżą dostawę do sklepów. To ma wpływ na styl pracy kierowcy: jest codziennie w domu, ale w ciągu dnia pracy realizuje więcej dostaw, często do niełatwych lokalizacji – kierowcy wykazują się więc doskonałymi umiejętnościami. Jesteśmy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy