Dołącz do czytelników
Brak wyników

RAPORT

17 sierpnia 2022

NR 4 (Lipiec 2022)

Połączenia międzynarodowe Raben - Kierunek Niemcy

0 99

Niemcy od lat są najważniejszym partnerem handlowym Polski, co widać w strukturze europejskich połączeń Grupy Raben. Operator logistyczny oferuje aktualnie 120 codziennych linii łączących oba kraje. Od 2018 roku sieć jest systematycznie rozwijana i dopracowywana, co daje spektakularne efekty: wzrost liczby przesyłek o ponad 70% w ciągu czterech lat i 1,2 mln palet przewiezionych w samym tylko 2021 roku.

Według danych GUS nasz zachodni sąsiad już od początku lat 90. ubiegłego wieku jest nieprzerwanie numerem 1 wśród partnerów handlowych Polski, zarówno w imporcie, jak i eksporcie – jego udział nigdy nie spadł poniżej 20%. Grupa Raben działa w Polsce równie długo, bo od 1991 roku. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że dzięki profilowi swojej działalności Raben w ciągu trzech dekad mógł znacząco przyczynić się do wymiany handlowej między obu krajami.

POLECAMY

Nie tylko chemia i używane samochody 

W I kwartale br. udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 27,7%, a w imporcie 20,4%, co stanowi spadek odpowiednio o 1,4 p. proc. i 1,7 p. proc. wobec tego samego okresu 2021 roku. Plusem tej sytuacji jest wciąż dodatnie saldo w wysokości 20,1 mld PLN. Poza tym warto zaznaczyć, że Niemcy sporo dzieli od kolejnych krajów na liście. Drugie pod względem eksportu są Czechy - udział ponad czterokrotnie niższy (6,2%), zaś Chiny, zajmujące analogiczną pozycję w zakresie importu, mają udział mniejszy o ponad 1/4.

Jeśli chodzi o towary sprowadzane do Polski, Niemcy powszechnie kojarzone są z autami, które wcześniejszy właściciel trzymał pod kocem, i chemią gospodarczą – przedmiotem pożądania każdej pani domu. Nie są to skojarzenia bezpodstawne: maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy, towary przemysłowe oraz chemikalia i produkty pokrewne to trzy najważniejsze kategorie importowe pod względem wartości. Wśród produktów eksportowych dominują (wartościowo) także maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy, poza tym rozmaite wyroby i towary przemysłowe, w dalszej kolejności chemikalia i żywność. Częściowo pokrywa się to z zakresem działania Grupy Raben, która obsługuje m.in. branżę spożywczą, chemiczną, motoryzacyjną, technologiczną czy handel detaliczny.

120 kursów dziennie

Wymiana handlowa rodzi ogromne zapotrzebowanie na przewóz towarów. Odpowiedzią na tę sytuację jest wciąż rosnąca liczba połączeń między polskimi i niemieckimi oddziałami Grupy Raben. Codziennie z czterech centralnych HUB-ów w Polsce, o różnych godzinach, wyrusza 68 aut, aby dotrzeć do oddziałów dostarczających przesyłki klientów jak najbliżej finalnego odbiorcy za zachodnią granicą. To ogromna przewaga Raben nad konkurencją, bo średni dystans dystrybucji przesyłek drobnicowych z magazynu przeładunkowego w Niemczech wynosi ok. 50 km. Tak zorganizowany...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy