Dołącz do czytelników
Brak wyników

MENEDŻER

7 października 2021

NR 5 (Wrzesień 2021)

Perła wśród nośników. Rozmowa z Jarosławem Maciążkiem, wiceprezesem Polskiego Komitetu Narodowego EPAL

0 298

O palecie jako wyjątkowym nośniku, perłowym – 30. jubileuszu marki EPAL, problemach związanych z brakiem surowców, inteligentnej palety opatrzonej kodem QR z Jarosławem Maciążkiem, wiceprezesem Polskiego Komitetu Narodowego EPAL, rozmawia Magdalena Libiszewska.

Paleta jest z logistykami już 60. rok. Co sprawia, że jest tak wyjątkowym nośnikiem?

Wiele elementów sprawia, że paleta jest rzeczywiście wyjątkowym nośnikiem. Począwszy od jej budowy i wymiarów dostosowanych do procesów produkcyjnych oraz środków transportu do sposobu magazynowania towarów. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość jej wymiany i tym samym wielokrotne użycie oraz podatność na naprawę dzięki użyciu drewna. Nawet po zakończeniu swego życia w obiegu gospodarczym drewno paletowe zostaje użyte do produkcji płyt drewnianych, klocków kompozytowych lub w postaci zrębki w ogrodach. 

W tym roku nie tylko paleta, ale również European Pallet Association EPAL obchodzi okrągły jubileusz obecności na rynku. Jak przez ten czas zmieniła się organizacja i jej sposób pracy z klientami?

EPAL powstał jako organizacja gwarantująca jakość palet 1200×800 EPAL. Kontrolę jakości prowadziły i prowadzą uznane niezależne organizacje kontrolne SGS i Bureau Veritas. Jakość pozostaje priorytetem, ponieważ użytkownicy chcą mieć pewność, że używają produktu spełniającego normę i zapewniającego bezpieczeństwo.
Organizacja jednak wraz z rozwojem systemu zmienia się. Pomagamy naszym licencjobiorcom w kwestiach technicznych, organizujemy szkolenia dla użytkowników palet, a przede wszystkim myślimy o przyszłości naszego systemu i chcemy go dostosować do wymagań nowoczesnej gospodarki i cyfrowego otoczenia. W najbliższym czasie nastąpi wejście palety EPAL w obieg gospodarki cyfrowej.

W ubiegłym roku wyprodukowanych zostało 97,3 mln palet EPAL. Pomimo pandemii produkcja urosła nieco ponad 1%. Jak odczytać to niesłabnące zapotrzebowanie rynku?

Mimo pandemii obrót towarami nie zmalał, jeszcze większego znaczenia nabrał e-commerce, wzrosło zapotrzebowanie na środki spożywcze w gospodarstwach domowych, wzrosła sprzedaż materiałów budowlanych – wszystkie te czynniki sprawiły wzrost zapotrzebowania na palety.

Z tego samego raportu podsumowującego rynek paletowy wynika, że spada ilość naprawianych palet. Z czego to wynika?

Naprawa palet jest dużym problemem. Niestety, nie wszystkie palety naprawiane są zgodnie z naszą normą i przez naszych członków. 

Jako organizacja sygnalizuj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy