Dołącz do czytelników
Brak wyników

PRODUKTY

6 sierpnia 2021

NR 4 (Lipiec 2021)

Logistyczne Oskary rozdane Laureaci IFOY Award 2021

0 180

International Intralogistics and Forklift Truck of the Year, w skrócie IFOY Award to laury przyznawane dorocznie konstruktorom i wytwórcom produktów i usług dla magazynowania i transportu wewnętrznego. W założeniu mają być najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami w branży. Tegoroczna edycja znalazła swój finał 5 lipca.

W tym roku jury skoncentrowało się na kilku topowych modelach w klasycznych wózkach widłowych i sprzęcie magazynowym, a w nominacjach bardzo mocno skupiło się na magazynie nie tak odległej przyszłości. To jasne stwierdzenie, dokąd zmierza droga w intralogistyce. Autonomia, technologia, oprogramowanie i holistyczne rozwiązania są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek – tłumaczyła wiosną tego roku przyznanie 17 nominacji Anita Würmser, przewodnicząca jury IFOY. W finale znalazły się m.in. autonomiczne środki transportu, roboty, pojazdy specjalne, oprogramowanie oraz kompleksowe rozwiązania magazynowe. Po trwającej kilka miesięcy żmudnej procedurze (w tym testach) wybrano szóstkę najlepszych. Oceniano m.in. wartość innowacji, technologię, ergonomię i obsługę, bezpieczeństwo, atrakcyjność rynkową, korzyści dla klienta, a także opłacalność i zrównoważony rozwój. Cechą IFOY Award jest to, że finalistów porównuje się nie w poszczególnych kategoriach, ale z konkurencyjnymi produktami i rozwiązaniami na rynku. 
 

POLECAMY

Cargotec Engineering Ireland zapewniła sobie miejsce na podium, prezentując drugą generację podwieszanego wózka widłowego MOFFETT E4-25.3NX


Podwieszany… na prąd

Podwieszane wózki widłowe to praktyczne rozwiązanie pomagające kierowcom ciężarówek wykonywać samodzielnie prace za-, i wyładunkowe. Znajdują zastosowanie m.in. w transporcie budowlanym, dostawach artykułów spożywczych, jak również w przewozach dla rolnictwa. I w tym przypadku, w najbliższych latach spodziewany jest wzrost popytu na niskoemisyjne i ciche pojazdy. Cargotec otrzymał swoją pierwszą nagrodę IFOY Award w kategorii „Pojazdy Specjalne” za drugą generację Moffett E4-25.3NX, pierwszego na świecie w pełni elektrycznego, podwieszanego wózka widłowego. To maszyna trzykołowa, o kompaktowych rozmiarach (mieści m.in. akumulatory, silniki, sterowanie). Ciekawostką jest to, że całość waży nie więcej niż typowa maszyna z silnikiem spalinowym, a zmiana w rozkładzie masy (dzięki silnikom elektrycznym jednostki) ma korzystny wpływ na bazowy środek transportu. W opinii jury Moffett E4-25.3NX stanowi interesującą alternatywę dla podwieszanych wózków widłowych z silnikami wysokoprężnymi, zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Elektryczny napęd sprawia, że wózek może pracować również w półotwartych, ale też całkowicie zamkniętych środowiskach. 
 

Kategoria transporterów autonomicznych: Iw.hub firmy IDEALworks

Autonomiczny „spryciarz” 

Nagroda IFOY w kategorii „Automated Guided Vehicle (AGV)” trafiła do Idealworks, spółki należącej w całości do BMW Group. Autonomiczny i mobilny robot (AMR) jest już z powodzeniem stosowany przez bawarskiego producenta aut i zdaniem konstruktorów jest do 50% tańszy od innych, istniejących na rynku rozwiązań o tych samych funkcjonalnościach. Istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję jury jest bardzo wysoki stopień autonomii w pojeździe, punkty przyznano też za koncepcję zdecentralizowanego sterowania wyjątkowo małej maszyny. AMR mierzy 1440 × 641 mm (długość × szerokość). Osiąga prędkość ok. 2,2 m/s (prawie 8 km/h), jest zatem jednym z szybszych rozwiązań na rynku. Maksymalna ładowność sięga tonę. Co najmniej równie ważna jak gabaryty pojazdu jest dla użytkownika elastyczność AMR, który porusza się całkowicie autonomicznie za pomocą technologii symultanicznej lokalizacji i mapowania (SLAM). Wystarczy pozycja wyjściowa i określenie miejsca docelowego, po czym robot samodzielnie tworzy mapę otoczenia. Czujniki nieustannie skanują teren i optymalizują trasę w czasie rzeczywistym. Przeszkody są wykrywane i omijane. Ewentualne nieprawidłowości w ułożeniu ładunku robot wykrywa sam, za pomocą kamery 3D. W takim przypadku maszyna automatycznie koryguje swoje położenie, aby ładunki były zawsze podnoszone prawidłowo. 

Robot do zadań różnych 

W kategorii „Special of the Year” nagrodę otrzymał Smart Pallet Mover (SPM) grupy Interroll. SPM jest przeznaczony do transportu i buforowania palet lub pudeł o wadze do 1 t. Mobilne rozwiązanie do automatyzacji transportu palet pomaga np. w komisjonowaniu. Jednostka składa się z czterech głównych elementów: nienapędzanej sekcji przenośnika rolkowego, jednostki zasilanej bateryjnie na szynach, modułu transferowego oraz narzędzia online do programowania systemu i łączenia go z innymi maszynami. Za kluczowe walory SPM uznano zwiększenie wydajności (do 30%) i bezpieczeństwa w środowiskach, w których znajduje zastosowanie. Skraca czas oczekiwania i przestoje oraz ułatwia dosta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy