Jeżeli przyjmiemy, że egzekwowanie to wszystkie interwencje lidera, które służą temu, aby druga osoba lub zespół zmienili swój sposób działania na taki, który jest najbardziej pożądany z perspektywy lidera czy organizacji, zobaczymy, że pod tym pojęciem kryje się dość duża pula możliwych interwencji. Aby wyegzekwować coś, szefowie robią przecież różne rzeczy: proszą, zwracają uwagę, przypominają, uczą, zachęcają, grożą, mamią, rozliczają, wyciągają konsekwencje, a wszystko to w nadziei, że przyniesie to pozytywną zmianę w zachowaniu czy postawie drugiej osoby. Gdyby rozłożyć te działania szefowskie na osi czasu, w której na jednym krańcu mielibyśmy działanie pierwsze z możliwych, a na drugim krańcu to, które jest ostatnie do podjęcia, zobaczylibyśmy, że rozciągają się one od momentu postawienia pracownikowi konkretnego oczekiwania do momentu jego zwolnienia.
Oba te skrajne punkty są ważne z perspektywy minimalizowania zachowań niepożądanych, chociaż każdy odgrywa nieco inną rolę. Motywujące i precyzyjne postawienie zadania czy zakontraktowanie reguł współpracy w dużej mierze minimalizuje ilość zachowań czy postaw, które są dla nas nieodpowiednie. Jeżeli zadbamy, by odbyło się to w duchu konsultacji, zadbany o precyzję i jasność formułowanych oczekiwań oraz zatroszczymy się o dobry wyjściowy poziom motywacji do ich wypełnienia, znacząco zwiększymy prawdopodobieństwo sukcesu.
Drugi skrajny punkt tej osi, jakim jest zwolnienie, nie służy już zmianie zachowania drugiej osoby, przynajmniej w ramach naszej organizacji, stanowi jednak ważne psychologiczne wzmocnienie dla lidera, któremu przychodzi pracować z osobami mało chętnymi, by wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom. Warto, żeby było to ostateczną interwencją, którą decydujemy się podjąć. Wiele czynników wskazuje na to, że bardziej opłaca się włożyć wysiłek w pomoc osobom, które mamy, w ich wsparcie i zmianę ich zachowań...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!