Jak angażować pracowników na spotkaniach? Logistyka a jakość… spotkań (cz. IV)

MENEDŻER

Nawet najprostsze sposoby angażowania pracowników powinny być używane w sposób świadomy. Stosując je, powinniśmy wiedzieć, dlaczego to robimy. Tematem tego artykułu są narzędzia, które służą podnoszeniu zaangażowania uczestników spotkań.

Zbieranie wypowiedzi (braindumping)

Jednym z podstawowych narzędzi, które łatwo może być wykorzystane na spotkaniach, jest zbieranie wypowiedzi. W przypadku analizowania przyczyn problemów, a także zebrania możliwych rozwiązań bardzo przydaje się zebranie dostępnej wiedzy od swoich pracowników. Technika polega na wypisaniu przez każdego uczestnika spotkania swoich obserwacji na kartkach. Mogą to być kartki typu post-it lub pocięta zwykła kartka A4. Ważne, aby każda przyczyna (lub rozwiązanie) była zapisywana na osobnej kartce. Takie podejście pozwala na wyrzucenie z głowy wszelkich myśli, które zaprzątają naszą uwagę. Zapożyczając termin z Harry’ego Pottera, to forma „myśloodsiewni”. Z jednej strony daje nam pewność, że zapisaliśmy wszystko, co istotne, z drugiej – nie faworyzujemy żadnego punktu. Mając na sali przedstawicieli różnych działów, a co za tym idzie – różnych punktów widzenia, możemy mieć pewność, że zbieramy dane źródłowe. Oczywiście należy odpowiednio dobrać uczestników spotkania. 

Ciekawostka

Ludzki umysł jest bardzo dobry do pracy kreatywnej, ale nie najlepszy do zapamiętywania. Eksperci od produktywności zalecają tworzenie listy zadań. Z jednej strony pozwala to na oczyszczenie umysłu, z drugiej – obróbka słowa pisanego jest bardziej efektywna. Nie dochodzi do zniekształceń i spada ryzyko pominięcia zagadnienia.

 

Jak to działa w praktyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy