Globalne ryzyka

Jakie zagrożenia czekają świat i gospodarkę zdaniem ekspertów World Economic Forum?

RAPORT

Od parunastu już lat kilkuset uznanych ekspertów i decydentów systematycznie wylicza największe zagrożenia, jakie ich zdaniem w przyszłości czekają świat. To ich opinie stanowią bazę stworzenia raportu „Global Risks Report”. Najnowsza edycja w dużej mierze nawiązuje do ciągle szalejącej pandemii. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że COVID-19 tylko uświadomił możliwy rozmiar nieszczęścia, a lista rzeczywistych zagrożeń jest znacznie dłuższa. Wiele z nich może wpływać na łańcuchy dostaw, a tym samym na światową gospodarkę. 


Sytuację, z jaką mamy do czynienia obecnie, przewidywano znacznie wcześniej. „Global Risks Report” grzmiał na alarm na temat pandemii i innych zagrożeń zdrowotnych już w edycji z 2006 r. Argumentowano wówczas, że „śmiertelna grypa, jej rozprzestrzenianie są ułatwione przez globalne wzorce podróży i brak skutecznych mechanizmów ostrzegawczych”. Z drugiej strony zastrzegano wówczas, że oddziaływanie oznaczałaby „poważne utrudnienia w podróżowaniu, turystyce i innych usługach, a łańcuchy dostaw, produkcja i handel mogłyby ponieść straty odczuwalne nawet w dłuższym okresie”. Rok później w raporcie przedstawiono pandemię jako realny scenariusz, wskazując na zwiększające się ryzyko. W 2020 r. pandemia stała się rzeczywistością. Ostatni sondaż uwzględnia zatem jej praktyczne skutki, uświadamia rezultaty bagatelizowania długoterminowych zagrożeń. 

Fala uderzeniowa 

Autorzy raportu wpływ pandemii na gospodarkę określają mianem „fali uderzeniowej”. Mówią, że to największy kryzys ekonomiczny, do jakiego doszło w czasie pokoju. Blisko 5-procentowy spadek produkcji to tylko jedna z przyczyn kryzysu finansowego powodującego, że gospodarka światowa skurczyła się. Nie zmieniło tego nawet ożywienie, do którego doszło w III kwarta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy