Face the challenge. Farmaceutyczne łańcuchy dostaw w czasach pandemii i transformacji cyfrowej

RAPORT

Pandemia koronawirusa uderzyła w cały świat w tym roku zupełnie niespodziewanie. Kryzys spowodowany COVID-19 bezlitośnie obnażył słabości łańcuchów dostaw. Zależność od Chin w zakresie produkcji aktywnych składników farmaceutycznych API (Active Pharmaceutical Ingredients) i zawartych w nich związków chemicznych, sprzętu ochronnego i testów na obecność wirusów lub od Indii w zakresie leków generycznych, powinna stać się sygnałem alarmowym, który pozwoli na zmianę organizacji farmaceutycznego łańcucha dostaw i ustanowienie lepszej równowagi produkcji farmaceutycznej w Azji, Europie i USA.

Obecnie nie jest jasne, jak długo będziemy musieli zmagać się z COVID-19 i jak poważne będą tego skutki. Niemniej jednak pojawiło się światełko w tunelu – szczepionki firmy Biontec/Pfizer czy firmy Astra Zeneca, jak również również mocno zaawansowane badania innych firm na tym obszarze. Wraz ze szczepionką pojawiły się kolejne wyzwania – tym razem natury logistycznej: jak dostarczyć szczepionki w możliwie jak najkrótszym czasie dla całej populacji? jak zachować zimny łańcuch chłodniczy szczepionek (-70°C lub 0–8°C)? 
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA nazwało dystrybucję szczepionki na COVID-19 nie tylko z uwagi na kontrolowaną temperaturę „największą i najbardziej kompleksową globalną operację logistyczną, która kiedykolwiek została zrealizowana“. Firma logistyczna DHL przedstawiła zaś niedawno obliczenia, że dla transportu szczepionek przez najbliższe dwa lata użytych zostanie ok. 15 mln ice-boxów przewiezionych w ramach 15 000 lotów do wszystkich zakątków świata. 

F.A.C.E. the Challenge – podejmij wyzwanie

Dla miłośników boksu (i nie tylko) Wladimir Klitschko to uosobienie sukcesu, nazywany również Dr Stalowy Młot (ang. Dr. Steelhammer). Kończąc swoją karierę sportową, podjął sie m.in. współpr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy