E-commerce motorem rozwoju cargo lotniczego - Jesteśmy liderem w regionalnych przewozach towarowych

MENEDŻER

Z Arturem Tomasikiem, prezesem lotniska w Pyrzowicach i prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych, rozmawia Janusz Mincewicz.

Czy podkatowickie lotnisko, które specjalizuje się w turystycznych lotach czarterowych i cargo, jest zadowolone z wyników pierwszych miesięcy bieżącego roku? 

Po dwóch latach potężnego kryzysu w branży lotniczej, który został wywołany przez pandemię koronawirusa, w 2022 r. przewozy pasażerskie w Katowice Airport wyraźnie odbudowują się. Od stycznia do kwietnia z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 717 tys. pasażerów, to prawie 71% ruchu z tego samego okresu, rekordowego 2019 r. Należy zaznaczyć, że z każdym kolejnym miesiącem odbudowa ruchu przyspiesza. W kwietniu 2022 r. zanotowaliśmy 251 tys. pasażerów, a to już 82% ruchu z kwietnia 2019 r. Aktualnie prognozujemy, że w 2022 r. powinniśmy obsłużyć ponad 4 mln pasażerów, to ok. 85% wyniku z rekordowego 2019, kiedy to odprawiono w Pyrzowicach 4,84 mln pasażerów.

W jakim zakresie strajk kontrolerów ruchu zakłócił ruch na katowickim lotnisku oraz na lotniskach ZRPL? 

Spór w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pomiędzy kierownictwem tej instytucji a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego na szczęście nie wpłynął na pracę pyrzowickiego lotniska. Dzięki negocjacjom w ostatnim momencie konfli...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy