
Proszę o ocenę aktualnej sytuacji na rynku operatorów logistycznych – w Polsce i globalnie.
Na sposób prowadzenia biznesu, niezależnie od branży, wpływają gwałtowne zmiany zachodzące we współczesnym świecie, m.in. rosnąca złożoność i niepewność, niestabilność polityczna, kryzys klimatyczny, zmiany demograficzne, cyfryzacja, robotyzacja i automatyzacja. Ostatnio mamy też do czynienia z poważnym zagrożeniem epidemicznym na globalną skalę.
Przed branżą TSL z pewnością wymagający i trudny czas. Dzisiaj nie ma ważniejszego wyzwania dla wszystkich niż powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi wywołane epidemią spowodowało destrukcję globalnych łańcuchów dostaw. Zatrzymanie chińskich fabryk wywołało szok podażowy na całym świecie. W tej bezprecedensowej sytuacji dużego znaczenia nabiera profesjonalne zarządzanie ryzykiem.
Czy „stary świat” powróci? Jak będzie wyglądał nowy ład? Obawiam się, że tego nie wie nikt. W tej chwili mogę odnieść się w czasie naszej rozmowy tylko do znanych nam, normalnych warunków rynkowych.
Rosną oczekiwania klientów. Wielokanałowa komunikacja w czasie rzeczywistym, gwarantowana niezawodność, pełna transparentność, wysoka elastyczność – to tylko niektóre z nich. Jeśli dodamy do tego szybko rosnące, także w Polsce, znaczenie e-commerce i wyzwania, jakie niosą dla operatorów logistycznych „ostatnia mila”, obsługa zwrotów czy handel transgraniczny, to staje się jasne, że spełnienie wszystkich oczekiwań nie jest proste.
Można się więc spodziewać, że procesy konsolidacyjne wewnątrz branży będą się nasilały. W Polsce...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!