Dołącz do czytelników
Brak wyników

PRODUKTY

15 marca 2020

NR 2 (Marzec 2019)

Aplikacje mobilne w nowoczesnej logistyce. Technologia chłodnym okiem (cz. VII)

51

Smartfony i inne urządzenia mobilne, takie jak np. tablety, na dobre opanowały współczesne firmy. I to nie tylko w takich branżach, jak finanse, ubezpieczenia, IT lub handel. Są powszechnie wykorzystywane także w budownictwie czy logistyce. Ich ogromna popularność w tego rodzaju obszarach biznesowych to z jednej strony efekt stale rozbudowywanej oferty sprzętu wzmacnianego, tzw. rugged, przystosowanego do wykorzystania w ekstremalnych warunkach, ale też stopniowego zastępowania na urządzeniach mobilnych dominującego dotychczas systemu Windows na system Android, i związanej z tym rosnącej liczbie dostępnych specjalistycznych aplikacji mobilnych. Odpowiednie wykorzystywanie tych narzędzi umożliwia nie tylko ułatwienie pracy i podniesienie jej efektywności, ale zdecydowanie pomagać może w budowie istotnych elementów przewagi konkurencyjnej. 

Dobra wiadomość jest taka, że aplikacje mobilne przeznaczone dla wyspecjalizowanych branż, takich jak logistyka, równie dobrze działają na sprzęcie typu rugged jak na urządzeniach „cywilnych”. Aby z nich skorzystać, nie trzeba więc inwestować w droższy wzmacniany sprzęt. Tak jak w innych przypadkach, wystarczy znaleźć potrzebną nam aplikację we właściwym sklepie (w zależności od wykorzystywanego systemu operacyjnego), zainstalować na danym urządzeniu i zacząć z niej korzystać. Co istotne, w internecie nie brakuje mniej czy bardziej oficjalnych poradników poświęconych efektywnemu wykorzystaniu konkretnego oprogramowania. W tej sytuacji pozostaje tylko wybrać to najbardziej odpowiednie dla naszych celów. Na które warto postawić? Wszystko zależy od naszych aktualnych potrzeb. Poniżej prezentuję zestawienie dziesięciu, w mojej ocenie, najbardziej ciekawych i przydatnych aplikacji mobilnych (lub z istotnymi mobilnymi rozszerzeniami), które w pośredni albo bezpośredni sposób wspierają proces zarządzania obszarem supply chain. Czy warto wypróbować ich zalety w Państwa organizacji? Nie mam wątpliwości, że tak. 

Przedstawione aplikacje to jedynie wybór rozwiązań, które zainspirowały mnie podczas przygotowywania niniejszego artykułu lub z których korzystam na co dzień w ramach moich obowiązków zawodowych. Nie mam wątpliwości, że warto je przetestować w codziennej praktyce biznesowej.

 

Efektywność wewnątrz organizacji

Co wpływa na skuteczność łańcucha dostaw i jego efektywność? Niezmiennie od lat jest to przede wszystkim dobrze funkcjonujący proces planowania, realizowania i kontrolowania podejmowanych operacji, które stanowią solidną i podstawową bazę wyjściową. Podejście procesowe i projektowe, doskonalenie metod podnoszenia efektywności i stałe poszukiwanie usprawnień jest jednak często równie ważne. Duże wsparcie w tej kwestii stanowi pięć poniższych aplikacji.

MindMeister – tworzenie map myśli online może początkowo brzmieć nieco dziwnie, ale nie bez przyczyny zajmuje się nim już siedem milionów osób na całym świecie. Aplikacja usprawnia komunikację, pozwalając ludziom z różnych działów lub oddziałów na wirtualny brainstorming, dzielenie się pomysłami w interaktywnych sesjach, w których powstają mapy pomysłów, projektów i zadań. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w takiej formie kolejne etapy współpracy planowali również członkowie różnych organizacji, np. przedstawiciele dostawcy i klienta. 

LucidChart – aplikacja znacznie przyspieszająca i ułatwiająca pracę zespołową, dzięki której członkowie danego zespołu mogą w czasie rzeczywistym tworzyć diagramy obrazujące przebieg danego procesu. Prosty interfejs, szerokie możliwości edycji i zapisywanie treści w chmurze usprawnia komunikację i sprawia, że projekty mogą być realizowane dużo sprawniej. Wystarczy kilka testów, by przekonać się, jak wiele daje organizacji możliwość pracy wielu osób nad dokumentem w tym samym czasie oraz jak istotne jest spisanie i ustalenie stanu obecnego i pożądanego stanu przyszłego w danym procesie.

Slack – błyskawiczna, nieinwazyjna i dająca ogromne możliwości platforma komunikacji. Idealne wsparcie w realizacji projektów w logistyce, gdzie trwa nieustanny wyścig z czasem i kosztami. Slack pozwala znacznie zmniejszyć ilość komunikacji mailowej i uporządkować wiedzę posiada...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy