Alternatywne napędy – przyszłość w branży transportowej

RAPORT

Alternatywne napędy to temat, który jest coraz bardziej popularny w branży transportowej. Firmy przewozowe częściej niż kiedyś inwestują w ciężarówki napędzane innymi źródłami energii niż olej napędowy, widząc w tym szansę na zyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Czy alternatywne napędy faktycznie przyczynią się do osiągnięcia sukcesu na rynku transportowym, a do tego uratują nasze środowisko?

„Świat stoi nad przepaścią”, „Katastrofa zbliża się wielkimi krokami”, „To ostatni moment, by uratować naszą planetę”. Te oraz wiele innych haseł to głosy ekologów opisujące obecną sytuację klimatyczną na świecie. I choć wydawać by się mogło, że są one mocno przekoloryzowane, to jednak nie sposób zaprzeczyć, że sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest poważna, a niekorzystne zmiany w przyrodzie zachodzą znacznie szybciej, niż wszyscy się spodziewali. Naukowcy przewidują, że do 2100 r. temperatura na Ziemi wzrośnie o 3,2°C, zakładając, że państwa nie podejmą żadnych dodatkowych działań poza tymi, które zawarte są w aktualnym Porozumieniu Paryskim. Warto dodać, że temperatura już wzrosła o 1,1°C w ciągu ostatnich 20 lat, a wartością graniczną jest 1,5°C, co w praktyce oznacza, że powyżej tej temperatury zmiany w środowisku naturalnym będą katastrofalne – wyginą wszystkie rafy koralowe, ekstremalne zjawiska pogodowe znacznie się nasilą, a domy 10 mln ludzi na całym świecie zostaną zalane jako efekt podniesienia się poziomu wód w morzach. To tylko niektóre z konsekwencji, jakie nas czekają, jeśli państwa nie zaczną natychmiast działać na rzecz ochrony środowiska. 

Czynnikiem, który ma najbardziej negatywny wpływ na nasze środowisko, jest oczywiście emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. To przez nie dookoła Ziemi tworzy się powłoka gazowa, która nie pozwala ciepłu wydostać się na zewnątrz, wywołując efekt cieplarniany, co jest bezpośrednią przyczyną globalnego wzrostu temperatury. Jak wynika z badań Europejskiej A...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy