Dołącz do czytelników
Brak wyników

AI w cenie dla wszystkich. Jak Robotic Process Automation obniża koszty w administrowaniu logistyką?

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA LOGISTYKI | 4 czerwca 2020 | NR 3
0 341

Dlaczego tak duże firmy, wydające każdego roku miliony na digitalizację, usprawnienia systemów IT czy nowe systemy IT, zaczęły na masową skalę stosować technologię Robotic Process Automation do automatyzacji procesów biznesowych, które polegają na powtarzalnym „klikaniu” pracowników back office? Odpowiedź jest prosta: łatwy i szybki zysk. Nigdy wcześniej zarządzający tych firm nie mogli pokazać swoim akcjonariuszom zwrotu z inwestycji w narzędzie informatyczne poniżej roku.

Roboty back office (ang. Robotic Process Automation – RPA) w finansach, logistyce, kadrach czy sprzedaży już kilka lat temu na dobre zadomowiły się w największych firmach globalnych, takich jak DSV, DB Schenker, Amazon etc. Dzisiaj są tak tanie, wszechstronne i potrzebne, że pracują także w MŚP.
Przed czwartą rewolucją przemysłową, zanim nie pojawiła się technologia RPA, automatyzacje manualnych procesów, modyfikacje systemów IT czy ich integracje były realizowane powoli przy zaangażowaniu wielu wysokokosztowych pracowników. Wszystko to sprawiało, że automatyzowanie wszelkich potrzeb biznesowych wiązało się z poniesieniem przez organizacje znaczących kosztów finansowych. Roboty RPA stały się prawdziwym „game changerem” automatyzowania procesów biznesowych, ponieważ pierwszy raz w historii informatyki wysokospecjalistyczne narzędzie informatyczne do automatyzacji procesów biznesowych stało się dostępne finansowo dla wszystkich uczestników rynku od mikrofirm do globalnych graczy. Ewenementem tej technologii jest szybka adaptacja przez wszystkich interesariuszy – od pracowników operacyjnych, na zarządach kończąc. 
 

POLECAMY

Czym jest robot back office RPA?

To oprogramowanie, którego podstawową zasadą działania jest naśladowanie pracy ludzi realizujących procesy biznesowe na komputerach. Robot obsługuje procesy biznesowe w finansach, logistyce, kadrach czy sprzedaży w taki sam sposób jak człowiek, ale robi to bezbłędnie, szybciej i taniej. Średni koszt obsługi procesu robotem wynosi 5 PLN za godzinę. Koszt obsługi tego samego procesu człowiekiem wynosi 30 PLN za godzinę.

 

Roboty back office RPA to alternatywa dla:

 • zatrudniania pracowników,
 • wdrażania nowych, drogich systemów IT,
 • wdrażania tradycyjnych drogich automatyzacji.


Roboty back office RPA nigdy nie zastąpią systemów ERP, FK, TMS, Workflow etc. Roboty bez tych systemów nie będą miały na czym pracować. Roboty, tak jak ludzie w każdej firmie, są czynnikiem aktywującym działanie wszystkich systemów. Potrzebują tych systemów, aby móc realizować procesy biznesowe. Tak więc roboty to nie nowe funkcjonalności, ale to zastąpienie pracy operatorów.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Roboty pracują w każdej branży. Interesującym przykładem jest robot rekrutujący pracowników na LinkedIn, który dostarczyliśmy na zamówienie firmy rekrutacyjnej. W samej logistyce jest wiele procesów do robotyzacji. Oto kilka z nich, w których ROI z robotów nasi klienci osiągnęli w czasie od miesiąca do maksymalnie 12 miesięcy.

 1. Pobieranie danych ze strefy partnera (serwis www) o dostawach i zwrotach towarów oraz wprowadzanie ich do systemu ERP i Business Intelligence. Co ważne, w tym przypadku nie było możliwości integracji tradycyjnej i tylko człowiek mógł obsługiwać ten proces.
 2. Wprowadzanie faktur od dostawców do systemu ERP – weryfikowanie poprawności faktury z zamówieniem i listem przewozowym, a następnie przypisywanie faktury do określonego konta księgowego.
 3. Ofertowanie klienta – średnio człowiek w celu przedstawienia oferty cenowej na transport towaru z miejsca A do m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
 • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
 • dostęp do czasopisma w wersji online,
 • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
 • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy