Zielonych obiektów przybywa. Gdzie rosną nowe, zielone magazyny?

PROJEKTY

Jeśli właściciel obiektu przemysłowego chce być dobrze postrzegany przez uczestników rynku, powinien mieć, potwierdzający proekologiczne zaangażowanie, certyfikat BREEAM lub LEED. Według badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach. Są to zarówno rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną samego budynku, jak i takie, które wpisują go w otaczający ekosystem i pozwalają na tworzenie swoistej symbiozy.

Energooszczędny trend, który od kilku lat błyskawicznie rozwija się w budownictwie mieszkaniowym, dotarł także do branży magazynowej i przemysłowej. I choć warunki techniczne oraz parametry izolacyjności dla obiektów magazynowych i przemysłowych są inne niż dla budynków mieszkalnych, to kolejność stosowania się do wytycznych jest podobna. 
 

Panattoni Park Sosnowiec I otrzymał ocenę „Excellent” w systemie BREEAM International New Construction (fot. Panattoni


– Po pierwsze, trzeba ograniczyć zużycie energii poprzez zapobieganie jej marnotrawieniu, czemu służą odpowiednie materiały do wznoszenia i izolacji przegród zewnętrznych, ale także odpowiednia stolarka okienna oraz drzwiowa, która w przypadku magazynów odgrywa niezwykle ważną rolę. Następnie należy zadbać o to, by w jak największym stopniu wykorzystać odnawialne źródła energii w codziennej eksploatacji budynku oraz próbować wykorzystać energię, która powstaje w budynku. Doskonałym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach hal, stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, maszyn produkcyjnych, ekonomiczna instalacja oświetleniowa z właściwym sterowaniem czy wykorzystanie gruntowych wymienników ciepła i pomp ciepła  – wymienia Małgorzata Sieradzka, inżynier budowy w firmie Commercecon, specjalizującej się w generalnym wykonawstwie obiektów przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych.
 


Grzegorz Gałka
prezes zarządu FM Solutions

Branża magazynowa przeżywa obecnie ogrom...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy