Dołącz do czytelników
Brak wyników

E-commerce

20 października 2022

NR 5 (Wrzesień 2022)

Zarządzanie zwrotami - Problematyka zwracania towarów

0 22

Zwroty są stałym elementem sprzedaży w e-commerce. Ich sprawna obsługa ma istotny wpływ na doświadczenie konsumenta, ponadto buduje przewagę konkurencyjną firmy. Zwroty mogą znacząco obniżyć zysk firmy i wygenerować dodatkowe koszty. Dlatego należy ich unikać i optymalizować, także w trosce o możliwość pozyskania nowych stałych klientów. Kluczowa w realizacji tych działań jest automatyzacja procesów logistycznych oraz wsparcie systemu WMS. Jednym z takich rozwiązań jest Reflex WMS System opracowany przez Reflex Logistics Solutions.

Rozwój e-commerce znacząco wpłynął na wiele aspektów branży logistycznej. Zmiany zaszły zarówno na poziomie operacji magazynowych, sposobu dystrybucji, jak i obsługi czy rozmieszczenia towarów. Przede wszystkim obsługa sektora e-commerce charakteryzuje się dużą zmiennością i koniecznością szybkiej realizacji zamówień. Z drugiej strony wiąże się z całym szeregiem złożonych procesów, w tym z przetwarzaniem zwrotów. Aby usprawnić te procesy i skutecznie zarządzać logistyką e-commerce, operatorzy logistyczni powinni nie tylko zmienić sposób świadczenia usług, ale także dostosować magazyn i odpowiednio dobrać narzędzia. 

POLECAMY

Zarządzanie magazynem i zapasami

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń magazynowa oraz przepływ zadań i danych są niezwykle ważne dla każdego magazynu e-commerce. Zarządzanie zwrotami i kontrola kosztów z tym związanych wymagają rozwiązania, które zmaksymalizuje efektywność prowadzonych operacji magazynowych. Pomocnym narzędziem spełniającym powyższe cele jest system WMS, czyli oprogramowanie do zarządzania procesami logistycznymi.

Koszty nieoznaczonych zwrotów

W logistyce zwrotnej zdarzają się zwroty niezadeklarowane, nieoznaczone lub takie, które ze względu na braki w dokumentacji uniemożliwiają przypisanie produktu do konkretnego zamówienia i klienta. Taka sytuacja jest ostatecznie czasochłonna, kosztowna i powoduje duże trudności w procesie zwrotów. Rozwiązaniem jest identyfikacja zwrotu poprzez wyszukiwanie towaru według wielu kryteriów. W przypadkach, gdy identyfikacja towaru nie jest możliwa, pomocne jest włączenie produktu do systemu informatycznego. W efekcie produkt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy