Zagrożenia związane z wykorzystaniem firm kurierskich do dokonywania czynów zabronionych. Procedury bezpieczeństwa

TEMAT NUMERU

Firmy kurierskie mają w ostatnich czasach zdecydowanie większe znaczenie dla naszego życia. Pokazała to przede wszystkim pandemia, w czasie której wielokrotnie można było od kurierów usłyszeć, że sezon bożonarodzeniowy trwał wiele miesięcy. Tak duże zwiększenie liczby przetwarzanych przesyłek musiało zwrócić i zwróciło uwagę środowisk przestępczych.

Czasy VUCA (BANI) dotyczą każdej branży

Jeśli prześledzimy dostępne raporty, np. TAPA, zauważymy znaczny wzrost ilościowy i wartościowy, a także wzrost udziału procentowego liczby incydentów/przestępstw, jak i ich wartości. Jednocześnie widać także, że zdecydowana większość strat zlokalizowana jest w regionie EMEA, choć Polska wygląda tu relatywnie bezpiecznie. Na celowniku przestępców widzimy już nie tylko „żelazny” asortyment, czyli elektronikę, tytoń i farmaceutyki. Ta lista ciągle się wydłuża. 
Obecnie mamy wojnę bardzo blisko naszych granic, a nawet mającą u nas swoje reperkusje. Warto więc przyjrzeć się także temu zagrożeniu, które najczęściej postrzegane jest przez pryzmat pracowniczy, bo widać coraz większy odpływ pracowników z Ukrainy, którzy wyjeżdżają, aby walczyć z Rosją w obronie swojej ojczyzny. Proces ten jest o tyle problematyczny, że najczęściej wyjeżdżają pracownicy doświadczeni oraz o sprawdzonej reputacji, ustępując miejsca osobom, których wiarygodności nie znamy, a jednocześnie niestety musimy zachować szczególną uwagę, wszak coraz więcej mienia w naszych terminalach ma związek ze wsparciem walczącej Ukrainy. Nie jest więc ono obojętne dla Rosji. Ryzyko str...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy