(Wy)regulować opakowania. Dlaczego już teraz warto przygotować się na zmiany w obszarze opakowaniowym?

TEMAT NUMERU

Nowa strategia UE związana z Zielonym Ładem dla Europy oraz Gospodarką o Obiegu Zamkniętym stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, w tym o charakterze strategicznym, w szczególności w związku z dostosowaniem się do wymagań regulacyjnych dotyczącym opakowań i odpadów, w szczególności opakowaniowych.

Przedsiębiorcy rzadko reagują entuzjastycznie na wiadomość o tym, że trzeba będzie dostosować działania swojej firmy do nowych przepisów i regulacji. Szczególnie dotyczy to tych reguł, które tworzone są od podstaw i dotykają nowych obszarów, a niejednokrotnie wymagają też nabycia przez organizacje nowych kompetencji lub zatrudnienia odpowiedniego specjalisty. 
Obszar opakowaniowy jest w ostatnich latach bez wątpienia jednym z najbardziej dynamicznie zmieniających się aspektów działania przedsiębiorstw. Efektem tego jest konieczność wprowadzania szeregu zmian i związany z tym wzrost kosztów operacyjnych, w tym kosztów zakupu surowców i materiałów używanych do produkcji opakowań. Dochodzą do tego rosnące koszty umów z organizacjami odzysku opakowań, koszty związane z zagospodarowaniem odpadów, w tym odpadów opakowaniowych, widmo zmian związanych z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta, nowe wymogi dla produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, a także presja konsumencka związana ze wzrostem świadomości ekologicznej. Lista jest długa i może być nieco odmienna dla każdego z przedsiębiorców.

Istotne zmiany w otoczeniu regulacyjnym

Zmiany praw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy