Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

14 lutego 2022

NR 1 (Styczeń 2022)

Tworzenie nowoczesnych umów relacyjnych. Koncepcja vested ma już 10 lat

0 379

Od czasu publikacji pierwszej książki o tematyce Vested minęło właśnie 10 lat. Powstała w tym okresie seria książek prowadzących przez kolejne etapy podróży z modelem biznesowym, metodyką projektową oraz sposobem myślenia w duchu Vested. Każda z książek skupia się na konkretnym celu, i odpowiada na pytania: dlaczego, co, jak, kiedy i kto?

Kiedy 10 lat temu na konferencji Forum Praktyków Logistyki opowiadałem o praktycznych aspektach nowego sposobu budowania modeli współpracy w ramach łańcuchów dostaw, większość uczestników tylko wzruszała ramionami: ot, kolejna amerykańska teoria, jakich wiele powstaje każdego roku. Sam wówczas nie do końca jeszcze rozumiałem, że tworzy się coś nowego, rewolucyjnego, co będzie miało tak ogromny wpływ na praktyki biznesowe oraz na świat akademicki.
Kiedy już widziałem, że laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z roku 2009, prof. Oliver Williamson, który otrzymał to wyróżnienie za teorię rozwiązywania konfliktów korporacyjnych, stał się „orędownikiem ruchu Vested”, to moje wątpliwości co do doniosłości prac Kate Vitasek i zespołu naukowców z Uniwersytetu Tennessee zostały ostatecznie i definitywnie rozwiane, a ja sam dołączyłem do systemu Vested, stając się pierwszym i jak do tej pory jedynym w Polsce Vested Center of Excellence. 
Ostatnie wydarzenia, a w szczególności ogromne zainteresowanie kolejnego laureata Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, z 2016 r., Olivera Harta, który wskazuje w swoich pracach na niekompletność umów transakcyjnych, skłaniają do powrotu do tematyki modeli relacyjnych oraz budowania umów, jako ram współpracy między równorzędnymi partnerami, ram opartych na transparentności, dzieleniu się wiedzą oraz tworzonych na zaufaniu stron umowy.

POLECAMY

Kontraktowanie w nowej rzeczywistości gospodarczej

Pod koniec 2021 r. na rynku wydawniczym pojawiła się najnowsza książka Davida Frydlingera, Kate Vitasek, Jima Bergmana oraz Tima Cumminsa pt. Contracting in the New Economy. Using relational contacts to boost trust and collaboration in strategic business relationships. We wstępie do niej Oliver Trust wspomina, że w grudniu 2016 r., podczas podróży do Szwecji, aby odebrać właśnie przyznaną mu Nagrodę Nobla, przyjął zaproszenie na spotkanie od Davida Frydlingera, przedstawiciela firmy prawniczej i jednocześnie certyfikowanego Vested Center of Excellence w Szwecji. W efekcie tego spotkania nawiązana została bliska współpraca, gdzie teoria i praktyka biznesowa mogły zostać ze sobą „zderzone”. Jak podkreśla prof. Hart, teoria i praktyka rzadko idą ze sobą w parze, wielu doradców, prawników, naukowców udziela różnorodnych porad, jak należy negocjować umowy o współpracy, ale w jednym zakresie książka Contracting in the New Economy jest unikatowa: z jednej strony bowiem prezentuje solidne fundamenty naukowe, a z drugiej w sposób praktyczny pokazuje, jak tworzyć lepsze umowy, ale również dlaczego różnorodne zapisy w umowie mają sens, znaczenie, dlaczego takie podejście owocuje doskonałymi rezultatami biznesowymi. Noblista podsumowuje stwierdzeniem: – Książka dostarcza niezbędnej wiedzy: opisuje procesy i daje narzędzia do funkcjonowania w długotrwałych związkach biznesowych, jak zapewnić efektywną współpracę i nie uciekać się do poszukiwania winnych, jak budować zaufanie, jak wyeliminować złe emocje itd. W skrócie – jak zapewnić osiąganie korzyści z wypracowanych relacji.
Jednym z efektów nawiązanej współpracy był artykuł napisany wspólnie z Kate Vitasek do Harvard Business Review. I tak współpraca ekosystemu Vested z prof. Williamsonem trwa do dzisiaj, dając dużo zadowolenia nie tylko tym zaangażowanym, ale i środowisku biznesowemu i naukowemu. 
 


Nowatorskie podejście do kontraktowania

Przez 10 lat przekonuję przedsiębiorstwa, kupców, biznesmenów, naukowców i studentów, że warto stosować zróżnicowane modele zakupowe, outsourcingowe, a także warto stosować bardzo zróżnicowane podejście w negocjacjach i w efekcie tworzyć umowy, dopasowane do rzeczywistości biznesowej. Jedną z głównych przesłanek w przypadku współpracy partnerów strategicznych, tworzących warunki do współpracy długoterminowej, jest świadomość nieuchronności zmian oraz tego, że życie i tak nas zaskoczy, tworząc scenariusze, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie wspominając o podstawowych ograniczeniach naszej percepcji, naszych przyzwyczajeniach, lękach, wreszcie „wrodzonych”: konformizmie i oportunizmie. W efekcie tych „ułomności” umowy, w któryc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy