Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

5 sierpnia 2021

NR 4 (Lipiec 2021)

Razem po zielonej stronie mocy. Relacja z 10. edycji LOGDAYS

0 218

15–16 czerwca br. online odbyła się okrągła, dziesiąta edycja Ogólnopolskich Warsztatów Szefów Logistyki LogDays. Ten niezwykły, zielony jubileusz świętowaliśmy w gronie ponad 200 uczestników, 27 ekspertów, podczas 14 prelekcji i 2 dyskusji. W ciągu dwóch dni merytorycznych spotkań, w całości poświęconych proekologicznemu zarządzaniu logistyką, nie zabrakło śmiałych tez, trafnych spostrzeżeń i wniosków.

Tworząc program 10. edycji LogDays w 100% oparty na ekologii, nie spodziewaliśmy się, jak wiele wątków, pytań, dyskusji i przemyśleń wypłynie od uczestników podczas wydarzenia. Od początku towarzyszyło nam przekonanie, że jest to temat istotny, ale teraz jesteśmy pewni, że był to strzał w 10. Przeczytajcie sami, o czym mówiliśmy! 
 

POLECAMY

Dwudziestu siedmiu ekspertów wsparło swoją wiedzą jubileuszową edycję LogDays


Dzień pierwszy

Małgorzata Wieleba-Walicka, radca prawny Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska, swoim wystąpieniem pt. „What’s the (European Green) Deal? – Europejski Zielony Ład i logistyka” otworzyła wydarzenie, nakreślając uczestnikom, co stoi za koniecznością zmian i jakie strategie na rzecz zrównoważonego rozwoju przewidziane zostały dla branży TSL w świetle nowych przepisów prawnych. W rozmowie z Martą Mikliszańską, Head of Public Affairs and Sustainability Allegro.pl, poruszyliśmy temat imperatywu ekologicznego, czyli połączenia świadomego konsumenta i logistyki, odpowiadając na pytanie, kto tak naprawdę ma największy wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Tematykę ESG domknęła prelekcja gościa specjalnego, prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Opowiedział on o zachowaniu uczestników łańcuchów dostaw wobec niestabilności klimatu.
W kolejnym bloku tematycznym „green magazeen – rzeczywistość zielonych obiektów logistycznych” Iwona Gasik-Płomińska, Sustainability Developer IKEA Distribution Services, i Sylwester Gajewski, ESP Manager DC/CDC Jarosty IKEA Distribution Services, pokazali na przykładzie IKEA, jak zasilić centrum dystrybucyjne zieloną energią i z głową gospodarować w nim odpadami. Mateusz Anasiak, specjalista ds. projektów Stena Recycling, w wystąpieniu „Logiczne less waste – jak zoptymalizować logistykę odpadów w firmie?” przybliżył tematykę gospodarki o obiegu zamkniętym, przedstawił hierarchię postępowania z odpadami, a także określił cechy dobrze funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami. Jak właściwa lokalizacja obiektu w sieci dystrybucji przekłada się na zmniejszenie emisji CO₂, jaki masz wybór, by magazyn, z którego korzystasz, był efektywny energetycznie i jak zasilić magazyn energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych? – to tylko niektóre z punktów poruszonych w niezwykle interesującej dyskusji „GREEN MAGAZEEN – jaki masz wybór by magazyn, z którego korzystasz był efektywny energetycznie?”, moderowanej przez Artura Olejniczaka, kierownika Działu Marketingu & PR Wyższa Szkoła Logistyki. W gronie panelistów byli: Piotr Bzowski, Development Director Central Europe Mountpark, Łukasz Jatta, Senior Principal/Partner Międzynarodowa Grupa Doradczo-Inżynierska Miebach Consulting, Magda Kilijańska, Asset & Investment Management Director Panattoni, Ilona Miziewicz-Groszczyk, Marketing & E-Commerce Director Europa Systems, i Magdalena Kraszewska, National Marketing & Digital Sales Manager Kuehne+Nagel. Marcin Kalisiak, inżynier sprzedaży Zebra Technologies, kończąc panel dotyczący magazynów, zaprezentował sposoby na wzrost produktywności magazynu przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii. 
Pierwszy dzień zakończyliśmy, skupiając się na współpracy i kooperacji w działaniach logistycznych. Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR Polska, przypomniał słuchaczom, dlaczego ekonomia jest siostrą ekologii i w jaki sposób kooperacja i współpraca w ramach zielonego łańcucha wartości przekłada się na redukcję emisji CO₂. Sylwester Nagórka, Sustainability Developer IKEA Retail, opowiadając o odpowiedzialnym podejściu do odpowiedniego zamawiania produktów, usług, materiałów oraz komponentów, prz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy