Podprogowe aspekty współpracy w ramach łańcuchów dostaw - Masowe urojenia, priming i zachęty a biznesowe modele zakupowe

ZARZĄDZANIE

Wzmianka o pierwszym przypadku masowego urojenia pojawiła się w 1784 r. Nieznany autor przytoczył przypadek, zgodnie z którym zakonnica z niemieckiego klasztoru w XV w. zaczęła gryźć swoich towarzyszy. I co ciekawe – zachowanie to szybko rozprzestrzeniło się na inne klasztory nie tylko w Niemczech, ale także zlokalizowane w Holandii i we Włoszech.

Tego samego okresu dotyczy drugi przypadek, również zakonnicy, która w niewytłumaczalny sposób zaczęła miauczeć jak kot, co wkrótce doprowadziło do miauczenia także inne zakonnice tego klasztoru. Zjawisko to nasilało się z czasem, aż w końcu wszystkie zakonnice miauczały razem przez pewien czas każdego dnia, co zszokowało okolicznych mieszkańców.

Zmiana kulturowa, polityczna i biznesowa a nieprzewidywalność

W swojej książce Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia Richard Thaler (laureat Nagrody Nobla z ekonomii w 2017 r.) oraz Cass Sunstein, obydwaj specjalizujący się w zagadnieniach ekonomii behawioralnej, podjęli się próby odpowiedzi na pytania: „czy kultura i polityka mogą być dotknięte przez konformizm? Czy jest możliwe, aby spółki zarabiały pieniądze, wciągając do współpracy konformizm?”. 

Wnioski są ciekawe – i od nas zależy, czy poddamy się nurtowi, czy też z jednej strony będziemy potrafili uniknąć pokusy, by myśleć po fakcie, że wynik pewnych zdarzeń był absolutnie przewidywalny, bowiem „nawet małe interwencje czy nawet zbiegi okoliczności na kluczowym etapie mogą spowodować potężne wahnięcia ostatecznego wyniku”, a z drugiej – czy i jak możemy takie zjawiska wykorzystywać w świecie biznesowym czy nawet prywatnym.

Ciek...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy