Dołącz do czytelników
Brak wyników

E-commerce

7 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Kontrola łańcucha dostaw - Straty w handlu

0 177

Marnotrawienie żywności jest jednym z najtrudniejszych do opanowania problemów dotyczących krajów rozwiniętych. Odpowiedzialni za niego są głównie sami konsumenci, jednak także po stronie sieci handlowych i zarządzania łańcuchami dostaw wciąż pozostaje wiele do usprawnienia.

Jak informuje ostatnia edycja analizy „Food Waste Index Report 2021", przygotowana przez ONZ, na świecie marnuje się 931 mln t żywności każdego roku. Za 118 mln odpowiadają straty spowodowane nieprawidłowym zarządzaniem, magazynowaniem i logistyką po stronie sektora handlowego. 

POLECAMY

Poza ekologicznym wymiarem tego problemu nie sposób nie wskazać także na ten ekonomiczny. Według danych ONZ, światowa gospodarka traci każdego roku niemal bilion dolarów z tytułu trafiających do śmietników produktów spożywczych. Trzeba także podkreślić, że do marnotrawienia znacznej części żywności dochodzi już na etapie zbiorów – zgodnie z raportem WWF tego typu straty odpowiadają za 58% ogółu w Europie, Ameryce Północnej oraz uprzemysłowionych rejonach Azji. 

Handlowy wymiar strat

W Polsce co roku w koszach na śmieci ląduje aż 5 mln t żywności. Za sprawą robienia zbyt obfitych zakupów, przeoczenia daty ważności czy z racji na mylenie pojęć „najlepiej spożyć do” z „należy spożyć do”. Także u nas do strat dochodzi nie tylko na poziomie konsumenckim, ale również na znacznie wcześniejszych elementach łańcuchów dostaw. Do ok. 15% strat żywności ma miejsce na etapie upraw roślinnych czy hodowli zwierzęcej. Podobna ilość żywności marnuje się podczas jej przetwarzania, a sieci handlowe odpowiadają za ok. 7% strat. Badania PROM dowodzą, że skala marnotrawstwa żywności w handlu sięga 337 t jedzenia rocznie.

– Aby skutecznie monitorować daty przydatności do spożycia łatwo psujących się towarów, sprzedawcy potrzebują pełnego i stałego wglądu w stan swoich zapasów. W tym przypadku dokładność określania stanów magazynowych nie tylko za...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy