Jakie są kluczowe czynniki wpływające na sukces centrum logistycznego?

Efektywność centrum dystrybucyjnego

ZARZĄDZANIE

Centrum logistyczne powinno realizować cele, jakie zostały przed nim postawione, i osiągnięcie ich jest możliwie przez właściwe ulokowanie obiektu, jak i zaprojektowanie procesów i wyposażenia. Najważniejsze jednak jest zgranie ze sobą tych wszystkich elementów. Nawet najlepiej położone i wyposażone centrum logistyczne, w którym zarządzający nim nie będą potrafili zapewnić stabilnego, wydajnego procesu, nie zaspokoi stawianych przed nim oczekiwań.

Funkcję centrum logistycznego może pełnić klasyczny magazyn, w którym przyjmuje się dostawy, a następnie składuje i pobiera do wydania tuż przed wysyłką do odbiorcy, magazyn połączony z fabryką, do którego będą dostarczane materiały do produkcji, a następnie składowane gotowe wyroby, sortownia firmy kurierskiej czy hub przeładunkowy, w którym przesyłki od dostawców są sortowane i konsolidowane przed przesłaniem ich do odbiorców. 

Cele, jakie stawia się przed centrum logistycznym, zależą przede wszystkim od profilu firmy, która planuje je uruchomić. Inaczej zdefiniuje swoje potrzeby operator logistyczny, który oferuje usługi magazynowania i dystrybucji swoim klientom, inaczej producent dóbr przemysłowych, który wysyła je do swoich odbiorców na całym świecie, inaczej sprzedawca detaliczny w obszarze e-commerce, a jeszcze inaczej sieć handlowa, która zaopatruje...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy