Gdzie dwóch się bije...Wojna celna na linii USA – Chiny i jej wpływ na łańcuchy dostaw

TEMAT NUMERU

Konflikt Waszyngtonu z Pekinem określany jest przez chińskie ministerstwo handlu jako najpoważniejsza wojna cenowa w historii gospodarki. Pomimo że trwa stosunkowo krótko, to ekonomiści liczą straty po obu stronach w miliardach dolarów. Jednak według starego przysłowia, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Pytanie: kim jest ten trzeci? Czy Polska również może na tym konflikcie zarobić?

Sytuacja w polityce obu krajów zmienia się dynamicznie. Raz widać na horyzoncie światełko nadziei na zakończenie sporu, a zaraz później pojawiają się nowe problemy. Kolejna podwyżka ceł na chińskie produkty miała wejść w życie po 2 marca, jeśli władze w Pekinie nie zdecydują się na zmiany w polityce handlowej. Podwyżki nie było, choć kilka dni wcześniej przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer powiedział w Izbie Reprezentantów, że Waszyngton będzie musiał utrzymać cła na chińskie dobra przez lata, nawet jeśli osiągnie porozumienie z Pekinem, które zakończy wojnę handlową. „Rzeczywistość jest taka, że te wyzwania istnieć będą jeszcze przez długi, długi czas" – powiedział Lighthizer.

Z kolei 19 marca prezydent Donald Trump oświadczył na konferencji prasowej, że rozmowy z Chinami idą bardzo, bardzo dobrze. „Wall Street Journal” dotarł do informacji o rychłym zakończeniu sporu i planach podpisania nowego porozumienia. Według anonimowych przedstawicieli administracji USA miałoby to nastąpić jeszcze w kwietniu br. 

Miliardowe straty

Jednym z argumentów przemawiających za jak najszybszym zakończeniem sporu są gigantyczne straty obu gospodarek. Ekonomista rolny Wally Tyner ocenił, że tylko na ocleniu przez Chiny soi, kukurydzy, pszenicy i sorgo USA straciły niemal 3 mld dol. Oprócz rolnictwa najbardziej dotkliwie wojnę odczuwają sektory motoryzacyjny i nowoczesnych technologii. Koncerny Forda, Fiat Chrysler i General Motors poniosły po 1 mld dol. straty w 2018 r. i takie same prog...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy