Dołącz do czytelników
Brak wyników

E-commerce

6 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

E-mediacje dla e-commerce - Startują e-mediacje

0 105

Przy sądzie polubownym Ultima RATIO wystartowało właśnie centrum mediacji online. Oferuje program ochrony kupujących, będący doskonałym rozwiązaniem dla sklepów prowadzących sprzedaż internetową. Zakłada, że spory z kupującymi rozstrzygać będą niezależni mediatorzy sądowi, a składanie skarg odbywać się będzie w witrynach sklepów.

Jeden system zgłaszania problemów

Podobne programy ochrony kupujących już od dawna działają na największych platformach handlowych, takich jak Amazon czy Allegro. W sklepach internetowych były jednak do tej pory niedostępne. W rezultacie klienci często wybierali właśnie platformy, bo tam czuli się pewniej. Nowy program Ultima RATIO ma to zmienić. Pomysłodawcy proponują jeden system zgłaszania problemów i mediacje online. Centrum jest już wpisane do rejestru UOKiK i notyfikowane Komisji Europejskiej. 

POLECAMY

Reklamacje w zewnętrznym systemie

Sklepy uczestniczące w programie instalują na swojej stronie widget Ultima RATIO. Pozwala to ich klientom składać skargi dotyczące zakupów. Podobnie jak w przypadku platform handlowych, problemów nie zgłasza się sprzedającemu. Klienci zgłaszają je wyspecjalizowanej jednostce, która ma narzędzia do ich szybkiego załatwiania. Rozmowa przebiega „pod okiem” tej jednostki, a sprzedający jest „tylko” stroną postępowania. Mediatorami w takiej e-mediacji są notariusze, adwokaci, radcowie prawni i inne osoby mające wykształcenie prawnicze.

– Wielu z nas doświadczyło nieraz sytuacji, kiedy produkt nie działa, a sklep nie przyjmuje do wiadomości naszych argumentów. Klienci czują się wówczas rozgoryczeni i bezsilni. Oliwy do ognia dolewają żmudne i czasochłonne procedury, prowadzone przez inspekcje handlowe, rz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy