Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

14 marca 2020

NR 1 (Styczeń 2019)

Dostawy „na górkę”. Zakaz handlu w niedziele i jego konsekwencje dla logistyki

0 446

Od prawie roku handel w niedziele jest mocno ograniczony, a od stycznia tego roku tylko jedna niedziela w miesiącu jest handlowa. Jaki bezpośredni i pośredni wpływ ma ustawa od czasu jej wprowadzenia na funkcjonowanie logistyki?

Doprowadziło to do likwidacji ok. 20 000 sklepów w skali kraju prowadzonych przez małych i średnich przedsiębiorców” – pisze poseł Józef Lassota, który wraz grupą posłów złożył w Sejmie interpelację dotyczącą szkodliwości dalszego ograniczania handlu w niedziele. Jego zdaniem, efektem zakazu są masowe zwolnienia, straty przedsiębiorców i zmniejszone wpływy do budżetu państwa. Skorzystały za to na nim wielkie sieci handlowe, które dzięki promocji handlu sobotniego znacznie podniosły obroty w dni przedniedzielne, choć generalnie wzrost dynamiki sprzedaży w Polsce i tak spadł o 3%. Odbyło się to właśnie kosztem małych sklepów, które z jednej strony odnotowały niewielki wzrost sprzedaży w niedziele, a z drugiej – 30-proc. spadek sprzedaży w tygodniu. 

POLECAMY

Ustawa „uwiera” wielu

Likwidacji zakazu niedzielnego handlu domagają się zarówno eksperci, handlowcy, logistycy, jak i deweloperzy z rynku nieruchomości komercyjnych. Naprzeciwko nich stoją ramię w ramię „Solidarność” i rząd. Zlecona Biuru Analiz Sejmowych przez rząd Ocena Skutków Regulacji wykazuje niekorzystne efekty zakazu, a dodatkowo informuje o wzroście niezadowolonych z zakazu obywateli (48%) i malejącej liczbie zadowolonych (47%). 

Dlatego projekt rządu związany z jej zaostrzeniem, potocznie zwany „Lex Żabka”, który przewidywał doprecyzowanie wyjątków od handlu w niedzielę, trafił do szuflady. Zgodnie z propozycją w ten dzień nie będą mogły działać sklepy udające placówki pocztowe czy kawiarenki. Zmiany te (jak i całą ustawę) Marcin Wachowiec, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, nazywa pudrowanym bublem prawnym: „Kosmetyczne zmiany nie sprawią, że bubel prawny stanie się dobrym prawem. Najlepsza nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele obejmować powinna uchylenie tego aktu z systemu prawnego” – pisze, powołując się przede wszystkim na ograniczanie wolności gospodarczej. 

Zmiana zachowań 

Branża logistyczna z rezerwą podchodzi do „niedzielnej przepychanki”, trzymając się raczej liczb i faktów. – Wiele zależy od zachowań samych konsumentów. Już przy ograniczeniu handlu do dwóch niedziel w miesiącu widoczny był postępujący spadek sprzedaży również w niedziele handlowe. Wzrosły za to zakupy piątkowe, sobotnie i poniedziałkowe. Przesunięcie wolumenu dystrybucji wpłynęło na zmianę ilości dostarczanych do poszczególnych sklepów, natomiast zmiany nie wymusiły na nas ingerowania w dotychczasowy cykl dostaw do Centrum Dystrybucyjnego. Zmiany skutkują więc nierównomiernym zapotrzebowaniem na usługi transportowe w ciągu tygodnia – mówi Mateusz Staniszewski, dyrektor Centrum Dystrybucyjnego Kaufland w Woli Krzysztoporskiej. Dzieje się też tak dlatego, że konsumenci zmieniają swoje zwyczaje zakupowe i jadą do marketu nie tylko po codzienne zakupy, ale też po jednorazowe, duże zakupy, które starczą na cały weekend oraz początek tygodnia.

Na zmianę zachowań przynoszących konsekwencje dla branży logistycznej wskazuje także Paulina Neste...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy