Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

14 marca 2020

NR 1 (Styczeń 2019)

Dostawy „na górkę”. Zakaz handlu w niedziele i jego konsekwencje dla logistyki

49

Od prawie roku handel w niedziele jest mocno ograniczony, a od stycznia tego roku tylko jedna niedziela w miesiącu jest handlowa. Jaki bezpośredni i pośredni wpływ ma ustawa od czasu jej wprowadzenia na funkcjonowanie logistyki?

Doprowadziło to do likwidacji ok. 20 000 sklepów w skali kraju prowadzonych przez małych i średnich przedsiębiorców” – pisze poseł Józef Lassota, który wraz grupą posłów złożył w Sejmie interpelację dotyczącą szkodliwości dalszego ograniczania handlu w niedziele. Jego zdaniem, efektem zakazu są masowe zwolnienia, straty przedsiębiorców i zmniejszone wpływy do budżetu państwa. Skorzystały za to na nim wielkie sieci handlowe, które dzięki promocji handlu sobotniego znacznie podniosły obroty w dni przedniedzielne, choć generalnie wzrost dynamiki sprzedaży w Polsce i tak spadł o 3%. Odbyło się to właśnie kosztem małych sklepów, które z jednej strony odnotowały niewielki wzrost sprzedaży w niedziele, a z drugiej – 30-proc. spadek sprzedaży w tygodniu. 

Ustawa „uwiera” wielu

Likwidacji zakazu niedzielnego handlu domagają się zarówno eksperci, handlowcy, logistycy, jak i deweloperzy z rynku nieruchomości komercyjnych. Naprzeciwko nich stoją ramię w ramię „Solidarność” i rząd. Zlecona Biuru Analiz Sejmowych przez rząd Ocena Skutków Regulacji wykazuje niekorzystne efekty zakazu, a dodatkowo informuje o wzroście niezadowolonych z zakazu obywateli (48%) i malejącej liczbie zadowolonych (47%). 

Dlatego projekt rządu związany z jej zaostrzeniem, potocznie zwany „Lex Żabka”, który przewidywał doprecyzowanie wyjątków od handlu w niedzielę, trafił do szuflady. Zgodnie z propozycją w ten dzień nie będą mogły działać sklepy udające placówki pocztowe czy kawiarenki. Zmiany te (jak i całą ustawę) Marcin Wachowiec, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, nazywa pudrowanym bublem prawnym: „Kosmetyczne zmiany nie sprawią, że bubel prawny stanie się dobrym prawem. Najlepsza nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele obejmować powinna uchylenie tego aktu z systemu prawnego” – pisze, powołując się przede wszystkim na ograniczanie wolności gospodarczej. 

Zmiana zachowań 

Branża logistyczna z rezerwą podchodzi do „niedzielnej przepychanki”, trzymając się raczej liczb i faktów. – Wiele zależy od zachowań samych konsumentów. Już przy ograniczeniu handlu do dwóch niedziel w miesiącu widoczny był postępujący spadek sprzedaży również w niedziele handlowe. Wzrosły za to zakupy piątkowe, sobotnie i poniedziałkowe. Przesunięcie wolumenu dystrybucji wpłynęło na zmianę ilości dostarczanych do poszczególnych sklepów, natomiast zmiany nie wymusiły na nas ingerowania w dotychczasowy cykl dostaw do Centrum Dystrybucyjnego. Zmiany skutkują więc nierównomiernym zapotrzebowaniem na usługi transportowe w ciągu tygodnia – mówi Mateusz Staniszewski, dyrektor Centrum Dystrybucyjnego K...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy