Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

4 czerwca 2021

NR 3 (Maj 2021)

Co buja transportem morskim? Zakłócenia w dostępności kontenerów – jak niedostępność jednostki ładunkowej wpływa na zarządzanie logistyką, ceny i decyzje o priorytetyzacji załadowców?

0 307

Drogi oceaniczny transport kontenerowy sieje spustoszenie wśród importerów. Płacić – źle, zwlekać – wypada się z rynku. Dlaczego na morzu rozpętała się dla nich burza?

Do portu w Hamburgu w 16. i 17. tygodniu napłynęło jednocześnie 25 kontenerowców zgodnie z harmonogramem oraz 15 dodatkowych. Zator był murowany. Statki czekały na redzie portu, który nie był w stanie przeładować tak wielkiego ekstraładunku w jego magazynach. W korkach stanęły też pociągi towarowe, ciężarówki z naczepami i barki.
Kto tak bezmyślnie postąpił, że doszło do spiętrzeń i pandemonium? 
Nie tylko tam, lecz także w Rotterdamie (napłynęło stadnie niemal 85 kontenerowców, kilkanaście masowców i gazowców), w Antwerpii czy Felixstowe.

Przyczyna czy kontynuacja?

Bezpośrednią przyczyną był wypadek w Kanale Sueskim. W końcu marca br. przez tydzień blokował go kontenerowiec tajwańskiej linii żeglugowej Evergreen Marine – Ever Given. Na wąskim odcinku kanału wpłynął dziobem na mieliznę po stronie azjatyckiej, a silny wiatr i inercja zarzuciły rufę na stronę afrykańską. Tak 400-metrowa bariera wstrzymała ruch na głównej trasie morskiej Azja – Europa. 
W kanale lub tuż przed nim z obu stron zakotwiczyły z musu 422 duże statki, w tym blisko 100 kontenerowców. Tym samym w kłopoty wpadło tysiące nadawców i odbiorców, opierających współpracę na systemie dostaw just-in-time. 
Gdy wielkim wysiłkiem odholowano Ever Given 29 marca, samo przywracanie no...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy