Entuzjazm firm w projektach cyfryzacji łańcucha dostaw tłumaczy się potencjałem, jaki reprezentują w zakresie zwrotu z inwestycji (ROI). Według badania łańcuch dostaw i automatyzacja zakupów oferuje zwrot z inwestycji średnio na poziomie 18%, w porównaniu z 15% w przypadku zasobów ludzkich, 14% w przypadku technologii informatycznych, 13% w przypadku obsługi klienta i 12% w przypadku finansów, rachunkowości i badań i rozwoju.
REKLAMA
Długa droga BI
– Systemy Business Intelligence przeszły bardzo długą drogę – od hurtowni danych zarządzanych przez wykwalifikowanych informatyków, którzy wykonywali raporty na zamówienie użytkowników biznesowych, aż po narzędzia całkowicie samoobsługowe – tak samo proste w użytkowaniu jak popularne portale internetowe. Jednym z najważniejszych kierunków, w jakich rozwijają się dziś systemy BI, jest dążenie do standaryzacji i do maksymalnego uporządkowania warstwy informacyjnej dla biznesu, z czego z kolei wynika obniżenie kosztów IT, gdy organizacja nie musi utrzymywać wielu „raportowych ekosystemów” – wyjaśnia Piotr Ferszka, dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska.
Według niego, drugi ważny trend w rozwoju systemów BI to dążenie do jak największej intuicyjności rozwiązań i wynikającej z tego łatwości obsługi przez nieinformatyków. Nikt już dzisiaj nie zainteresuje się aplikacjami analitycznymi, w których trudno jest zidentyfikować procesy biznesowe do analizy, które wymagają wielu szkoleń i są trudne do zaakceptowania przez użytkowników biznesowych. Dzisiejsze systemy BI przypominają w obsłudze popularne informacyjne witryny WWW i są tak samo intuicyjne, gdyż porozumiewają się z użytkownikiem poprzez interaktywne kokpity informacyjne.
Systemy klasy Business Intelligence nie tylko integrują, ale także normalizują informacje z wielu źródeł, przetwarzając je w efektywny sposób w czasie rzeczywistym. Tym samym są w stanie dostarczać informacji zarządczych na różnych poziomach zarządzania, a to o...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!