Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

16 sierpnia 2022

NR 4 (Lipiec 2022)

Zlecać, czy robić samodzielnie? - Zalety outsourcingu usług logistycznych w niepewnym otoczeniu rynkowym

0 98

Nieprzewidywalność cen oraz niepewność co do zachowań konsumentów powoduje, że firmy stają się znacznie ostrożniejsze w szacowaniu prognozowanych wzrostów. Widmo recesji sprawia, że coraz trudniej wygenerować przewagę konkurencyjną. Sprawnie działająca logistyka w dzisiejszych czasach jest jednym z kluczowych czynników do osiągnięcia sukcesu. Każdy błąd lub niedopatrzenie w tym obszarze może mieć destrukcyjny wpływ na działanie całej organizacji, dlatego istotnym jest, aby główny nacisk położony był na zachowanie odpowiedniego poziomu jakości.

Oddanie obsługi łańcucha dostaw w ręce operatora logistycznego (LSP) niesie za sobą szereg korzyści. Operator jest skupiony wyłącznie na realizacji usług przy zachowaniu wysokiej jakości, gdyż jest to jego podstawowa działalność. W przypadku firm, dla których logistyka jest niejako „złem koniecznym”, istnieje ryzyko, że w pogoni za optymalizacją kosztów ucierpi jakość serwisu.

POLECAMY

Elastyczność - klucz do sukcesu

To skupienie na wykonywanej działalności powoduje również, że operator jest w stanie zapewnić większą elastyczność w zakresie rozwoju wolumenowego – zwłaszcza w placówkach multiklienckich – aktywnie zwiększając lub zmniejszając alokowaną powierzchnię dla danego klienta. Ma to krytyczne znacznie zwłaszcza u podmiotów, które cechują się dużą sezonowością. W przypadku operacji „na własną rękę” o zachowanie elastyczności jest niezwykle trudno, gdyż magazyn powinien być zaprojektowany pod maksymalny wolumen. Elastyczność operatora rozciąga się również na dostępność personelu i sprzętu. Aktualnie czas na dostawę sprzętu stale się wydłuża i potrafi wynieść kilka miesięcy, co w zasadzie uniemożliwia szybką reakcję na wzrost wolumenu, o ile nie jest się w posiadaniu zapasowego sprzętu. U operatora natom...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy