Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

12 kwietnia 2022

NR 2 (Marzec 2022)

Zarządzanie informacją w firmie
Koszty naruszenia danych

0 159

Nie tylko aktywność cyberprzestępców wpływa na potencjalne ryzyko naruszenia danych. To również luki w zakresie wewnętrznej polityki informacyjnej, niezgodność z przepisami organów regulacyjnych czy incydenty wynikające z błędów ludzkich. Świadomość polskiego biznesu w tym obszarze rośnie, o czym świadczą coraz częstsze działania na rzecz opracowania dojrzałej strategii zarządzania informacją. W dbałości o bezpieczeństwo danych i dokumentów przodują dziś branże, które w największej skali operują danymi sensytywnymi.
 

Jak pokazują najnowsze badania rynkowe, globalnie niemal 25% organizacji z sektora MŚP miało w 2021 r. do czynienia z co najmniej jednym cyberatakiem. Skalę strat w przypadku każdej firmy oszacowano na blisko 600 tys. złotych. Składa się na nią nie tylko wartość utraconych korzyści, ale niejednokrotnie również kary za naruszenie bezpieczeństwa danych.

– Aktywność cyberprzestępców stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa firmowych danych. Każdy atak to potencjalne ryzyko naruszenia zgromadzonych zasobów, które niesie za sobą poważne konsekwencje. Według szacunków IBM średni koszt naruszenia danych wyniósł w ubiegłym roku ponad 4,2 mld dol. – najwięcej od 17 lat. Od zawsze podkreślam, że zapobieganie tego rodzaju incydentom jest zdecydowanie mniej kosztowne i stresujące, a także bardziej efektywne niż opanowanie kryzysowej sytuacji po fakcie. Kary finansowe są wprawdzie dotkliwe, jednak prawdziwym wyzwaniem okazuje się zniwelowanie strat wizerunkowych. Odzyskanie zaufania klientów czy też renomy w wielu przypadkach nie będzie możliwe. Ochrona reputacji jest w praktyce jednym z najważniejszych czynników decydujących o wdrożeniu systemu do zarządzania zgodnością (compliance). Dlatego też zachęcamy naszych partnerów biznesowych do opracowania dojrzałej polityki informacyjnej, która pozwala ograniczyć ryzyko naruszania danych, a także sprostać wymaganiom rynkowych regulatorów, co zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem. Tylko w 2021 r. europejskie organy regulacyjne nałożyły z tytułu naruszeń przepisów GDPR/RODO kary o łącznej wartości niemal 1,1 m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy