Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

16 sierpnia 2022

NR 4 (Lipiec 2022)

Wyzwania i korzyści standaryzacji - Standardy danych logistycznych

0 67

Dostawcy usług logistycznych poszukujący większej wydajności i współpracy powinni nadal podejmować własne kroki w celu dostosowania się do standardów danych i zbudowania branży potężniejszej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było prawie niewyobrażalne, że moglibyśmy kiedykolwiek przekształcić ogromne ilości danych w przydatne informacje dla dostawców usług logistycznych na całym świecie. Dziś dane stały się podstawą każdej nowoczesnej operacji logistycznej. 

POLECAMY

Większa wydajność operacyjna, optymalizacja tras na ostatnim odcinku i w czasie rzeczywistym, strategiczne planowanie sieci i pojemności, poprawa obsługi klienta i więcej innowacji w zakresie produktów, to tylko niektóre z głównych korzyści, jakie obecnie łatwo osiąga firma opierając się na danych.

Dostęp do ogromnych ilości informacji wiąże się zarówno z zaletami, jak i wadami: chociaż te dane mogą epatować ekscytującą transformację biznesową, organizacjom logistycznym często trudniej jest je przejrzeć, aby odróżnić, co jest przydatne, a co nie. 

Jeśli Twoja firma ma stosy danych w różnych formatach i systemach, które nie są wykorzystywane do tworzenia praktycznych wniosków, ich przechowywanie stanie się przydatne dopiero po wdrożeniu rozwiązania opartego na danych. Dlatego wiele organizacji zaczyna polegać na branżowych standardach danych, które określają sposób rejestrowania, przechowywania i udostępniania danych. 

Standardy mogą się różnić w zależności od branży, ale nadrzędną zasadą jest to, że wszelkie kluczowe informacje muszą być wymieniane we wspólnym formacie, który sprawia, że ​​współpraca i komunikacja są proste i jednoznaczne.

Niestety, w całej branży standardy danych logistycznych nie stały się jeszcze powszechną praktyką. 

Wspomaganie analityki

Brak standardów danych branżowych komplikuje wymianę informacji, co z kolei ogranicza innowacyjność, dając niepełny obraz problemów, które mogą mieć wpływ na firmy logistyczne. 

Na przykład spedytorzy frachtu morskiego wskazali brak wspólnych standardów danych jako główny problem branżowy, co utrudnia prowadzenie interesów między przewoźnikami. 

Transport kontenerowy również dostrzegł potrzebę standaryzacji w swojej branży. 

Przyjrzyjmy się bliżej wyzwaniom, jakie niesie ze sobą ten brak, oraz temu, jak tworzenie powszechnie akceptowanych standardów przyniesie korzyści całej branży.

Dane logistyczne są gotowe do standaryzacji: w końcu większość organizacji logistycznych realizuje te same procesy – po prostu obsługują, przechowują i wykorzystują te informacje na różne sposoby. 

Na przykład utworzenie wspólnego formatu znaczników czasu przybycia zmniejszyłoby ilość dodatkowej pracy, którą należy wykonać.

Dodanie jednolitych definicji danych ułatwiłoby również usunięcie papieru z typowego przepływu pracy logistycznej, znacznie poprawiając dokładność i eliminując marnotrawstwo środowiskowe.

Te powszechnie uzgodnione standardy danych zapoczątkowałyby również silniejsze cyberbezpieczeństwo – takie jak mandat w zakresie bezpieczeństwa wprowadzony, aby pomóc właścicielom statków złagodzić rosnące ryzyko cyberataku na ich statki.

Dalsze działania, takie jak te, umożliwiłyby wszystkim zaangażowanym stronom działanie przy użyciu bezpiecznych metod przesyłania informacji w erze, w której bezpieczeństwo danych jest większym problemem niż kiedykolwiek.

Jeśli chodzi o dostarczanie firmom logistycznym wysokiej jakości analiz, ustandaryzowane dane są kluczowym elementem. 

Tylko tworząc czyste dane, narzędzia analityczne mogą nadać im sens w użyteczny sposób, np. poprzez oczyszczenie danych organizacji i ich standaryzację. Transmetrics może automatycznie wyodrębniać ważne informacje z systemów transportowych, obliczać optymalizację zasobów, dostarczać lepszych informacji i silniejsze prognozy dla dostawców usług logistycznych. Standardowy model danych Transmetrics zawiera informacje o sztukach, zamówieniach, konsolidacjach, podróżach, elementach podróży itd.

Ten model danych wydaje się być bardzo precyzyjny pod względem przedstawiania tego, co faktycznie dzie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy