Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

4 maja 2018

Wskaźniki Menedżerów Logistyki rośnie

0 341
Wyniki badań wskaźnika PMI® z kwietnia zasygnalizowały dalszą solidną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. W kwietniu zarejestrowano najsilniejsze od początku 2018 roku tempo wzrostu wielkości produkcji oraz stosunkowo silny wzrost zatrudnienia. Liczba nowych zleceń wzrosła w solidnym tempie, aczkolwiek aktywność zakupowa była najsłabsza od listopada 2016. Mimo to, opóźnienia w dostawach były największe od siedmiu lat.
IHS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.
W kwietniu wskaźnik PMI wzrósł nieznacznie do wartości 53,9, z marcowego poziomu 53,7, sygnalizując silny ogólny wzrost polskiego sektora przemysłowego. Co więcej, był to pierwszy zwyżkowy ruch wskaźnika od grudnia 2017 roku. Bieżąca tendencja wzrostowa, utrzymująca się 43 miesiąc z rzędu, jest najdłuższą od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 roku. Wzrost wskaźnika PMI w kwietniu był wynikiem szybszego wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień oraz częstszych opóźnień w dostawach. Z drugiej strony wynik wskaźnika został zrównoważony przez nieco słabszy wzrost zatrudnienia i mniejszą liczbę zapasów produkcyjnych. Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu w nieco szybszym tempie, będąc najsilniejszą od początku 2018 roku. Liczba napływających nowych zamówień również nieznacznie wzrosła, lecz nieco słabiej niż wielkość produkcji. W konsekwencji zaległości zmalały po raz pierwszy od czterech miesięcy. W kwietniu wzrosła liczba zamówień eksportowych, k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy